WAF'ın Yeni Mekanı, Eski Otobüs Deposu 'Arena Berlin'

mimarizm.com / 26 Şubat 2016
Mimarlıktaki son gelişmelerin paylaşıldığı bir ortam yaratırken, dünyanın dört bir yanından mimar ve tasarımcıların fikir alışverişi için bir araya geldikleri bir buluşma niteliği taşıyan  Dünya Mimarlık Festivali - WAF, Barselona ve Singapur'un ardından Berlin'e konuşlanıyor.

2009'da Barselona'da ilki gerçekleşen ve üç yıl boyunca aynı kentte düzenlenen WAF - Dünya Mimarlık Festivali, 2012-2015 döneminde Singapur'u mekan edinmişti. Etkinliğin 2016'daki ev sahibi ise Berlin olacak. 

Dokuzuncu buluşmada Avrupa'daki köklerine geri dönme kararı alan festival, 16-18 Kasım 2016 tarihlerinde, mimar Franz Ahrens tarafından inşa edilen ve bugün "Arena Berlin" adlı kültürel etkinlik mekanına dönüşen tarihi otobüs deposunda gerçekleşecek.

Yeniden doğan bir endüstri yapısı; Arena Berlin

WAF 2016 için, çağdaş mimarisi ile olduğu kadar eskiyi yeniden keşfeden mekanları ile de öne çıkan Berlin'in post-endüstriyel kimliğini simgeleyen bir yapı seçildi. Arena Berlin, Alman başkentinin en bilinen kültür mekanlarından birisi. 1927 yılında toplu taşıma sistemine hizmet edecek bir depo olarak inşa edilen bina, o dönemde Avrupa'nın herhangi bir dikey strüktürel elemana ihtiyaç duymadan ayakta durabilen en geniş mekanına sahipti. Almanya'nın birleşmesinden sonra kapatılan salon, 1990'ların başında gerçekleştirilen kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından yeniden doğdu.

Beş yıl aradan sonra yeniden Avrupa'da...

WAF ve kardeş organizasyonu INSIDE (Dünya İç Mekan Festivali), dünyanın önde gelen 2.000'i aşkın mimar ve tasarımcısını üç gün boyunca konferanslar, sergiler, yarışmalar ve yan etkinlikler çerçevesinde Berlin'de bir araya getirecek. 

WAF Program Direktörü Paul Finch, mekan değişikliğine ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Singapur'daki yüzümüzü güldüren dört yılın ardından, 2016'da Berlin'e taşınmaktan memnunuz. Burası olağanüstü bir geçmişe sahip, tarihsel ve çağdaş mimari fikirlerin gelişmesi için zemin oluşturmuş bir kent. 2011'den bu yana Avrupa'daki ilk festivalimizi sahnelemek için sabırsızlanıyoruz ve dünyadaki tüm mimarları dokuzuncu buluşmamıza katılmaya davet ediyoruz."

Festival ve ödül programı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :