WAF 2015'te Yılın En İyileri Açıklandı

mimarizm.com / 09 Kasım 2015
WAF 2015'te yılın en iyi projeleri belli oldu. Yılın Binası ödülüne, OMA ve Ole Scheeren'in Singapur'da gerçekleştirdikleri Interlace projesi değer görülürken; Türkiye'den Yazgan Tasarım Mimarlık da Akzo Nobel Dış Cephede Renk Kullanımı Ödülü'nün sahibi oldu.

Dünyanın en önemli mimarlık etkinliklerinden WAF - Dünya Mimarlık Festivali, 4-6 Kasım 2015 tarihleri arasında Singapur, Marina Bay Sands'de sekizinci kez gerçekleştirildi. WAF Ödülleri'nin finalinde bu yıl Türkiye'den 24 proje yarıştı.

Emre Arolat Architects - EAA'nın iki birincilik ödülü ve bir 'yüksek övgü' ödülüne değer görüldüğü yarışmada, Türkiye'ye bir ödül de ONS INCEK Showroom & Satış Ofisi projesi ile Yazgan Mimarlık'tan geldi.

Dünya çapında 2000 mimar ve tasarımcının katılım gösterdiği WAF 2015'te, 300'ü aşkın yarışmacı projelerini jüriye canlı olarak sundu. Festivalin son gününde ise 2015 yılının kategori birincileri açıklandı.

Kazananların listesi şöyle:

Yılın Binası:

The Interlace / Singapore / OMA / Ole Scheeren
 

Yılın Gelecek Projesi:

Vancouver House / Canada / BIG - Bjarke Ingels Group
 

Yılın Peyzaj Tasarımı:

Yanweizhou Park / China / Turenscape International
 

Küçük Ölçekli Proje Ödülü:

Lidingövallen / Sweden / DinellJohansson 
 

AkzoNobel Yenilikçi Renk Kullanımı Ödülü:

ONS INCEK Showroom & Sales Office / Turkey/ Yazgan Tasarım Mimarlık 

* * *

ONS İNCEK Konutları hakkında:

ONS İNCEK konutları, 45.000 m2 yeşil alanın içerisinde bulunan, üç renkli kuleden oluşan ve 992 daire içeren bir projedir. Konut kompleksinin girişini işaret eden ve projenin örnek dairelerini içeren satış ofisinin dış hatları bulunduğu topografyanın eğimini kesitte ve görünüşte paralel olarak takip eden bir kabuk ile çevrilerek tanımlanmıştır. Satış ofisinin iç kurgusu da büyük bir maket ve ışıklıkla tarifli merkezi bir mekan etrafında şekillenmiş bir serbest plandır.

Merkez etrafındaki 3 kollu kurguda fonksiyonlar net bir şekilde ayrıştırılarak yerleştirilmiş, ancak birbirleriyle akıcı bir mekanla bağlanarak süreklilik sağlanmıştır. Rampa, merdiven ve asansör gibi farklı sirkülasyon öğeleriyle ziyaretçiler bu serbest plan içerisinde rahat bir şekilde dolaşır. Özel ofisler üst katta olup, konut kompleks'in maketi ve satış temsilcileri zemin katta bulunmaktadır. Bodrum katında ise, mobilyaları ile döşenmiş üç adet örnek daire bulunmaktadır.

Showroom'un cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşmaktadır. Çok katlı yapının  tüm taşıyıcı kolon, perde ve kirişler brüt beton olarak inşa edilmiş olup yapının mimari dilini     oluşturmaktadır.Bu bütünleşmiş gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak     uzaktan daha kolay görülmesini sağlar. Kulelerin cephelerinde altı farklı ton turuncu, yeşil, ve mavi kullanılmıştır. Kulelerde kullanılan renk ve tonlar satış ofisinde de kullanılmıştır.  Böylelikle satış ofisi ve konut kompleksi görsel olarak birbirini tamamlayarak bir bütünlük sağlanmıştır. 

Peyzaj tasarımı, sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkaların, var olan topografyanın inişini takip etmesiyle oluşmaktadır. Çok sayıda tekil bahçelerden oluşan peyzaj, Ankara'ya özgü geniş bir bitki yelpazesini içermektedir.  Halkalar yürüyüş ve koşu yolları ile birbirinden ayrışır.

Proje Adı: ONS İncek Residence Showroom ve Satış Ofisi
Proje Yeri: İncek, Ankara, Türkiye
Tasarım Ekibi: Kerem Yazgan, Begüm Yazgan
Yardımcı Mimarlar: Kamer Sağlam Yiğin, Emre Şahin
Mimarlık Ofisi: Yazgan Tasarım Mimarlık
İşveren: ONS A.Ş.
Proje Tarihi: 2013-2014
Yapım Tarihi: 2013-2014
Arsa Alanı: 1.530 m2 
Toplam İnşaat Alanı: 1.850 m2
Statik Projesi: Aydın Pelin - Cen Binzet Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik
Mekanik Projesi: SF Mühendislik
İç Mekan Tasarımı: Yazgan Tasarım Mimarlık
Peyzaj Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık
Ana Yüklenici: ONS A.Ş.
Proje Tipi: Ticari Ofis
Yapım Türü: Betonarme
Fotoğraflar: Yunus Özkazanç, 2015
Projenin Aldığı Ödüller: WAF 2015 'Yenilikçi Renk Kullanımı Ödülü', WAF 2015 Finalisti - Ofis kategorisi, World Architecture Community 18. Dönem Ödülleri - Seçili Proje (2014).


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :