Victoria&Albert Müzesi’nde Biyomimikri Çalışmaları

Tuba Tellioğlu Şeren / 30 Mayıs 2016
Victoria&Albert Müzesi'nde sergilenen 'Elytra Filament' enstalasyonu; mimarlık, mühendislik ve biyomimikri prensiplerini bir arada kullanarak biyolojik lif sistemlerinin mimariye nasıl entegre edilebileceğini araştıran 4 yıllık bir çalışmanın ürünü.

200 m2’lik strüktür, kanatlı böcekler ailesinden ‘Elytra’nın ön kanatlarında bulunan life benzer hafif yapılardan ilham alınarak tasarlanmış.

Victoria&Albert installation1

Victoria&Albert installation2

Pavyonun tentesi, altıgen şeklinde, her biri 45 kg ağırlığındaki 40 farklı hücre parçasından oluşuyor. Bu hücrelerin yapımı, Stuttgart Üniversitesi’nde bir robot tarafından 4 aylık bir çalışması sonucunda tamamlanmış ve sonrasında toplu halde Victoria&Albert Müzesi’nin John Madejski Bahçesi’ne yerleştirilmiş.

Victoria&Albert5

victoria&albert6 Fotoğraflar: © NAARO via the V&A

Elytra; Victoria & Albert Mühendislik Mevsimi kapsamında, ziyaretçilerin tente altında nasıl hareket ettiklerini ve onu nasıl kullandıklarını kaydeden gerçek zamanlı sensörlerden elde edilen veriler doğrultusunda geliştirilip değiştirilebilecek. İşlenen verilere tüm sezon boyunca online olarak erişim sağlanabilecek ve 17-18 Haziran ve 22 Eylül tarihlerinde ziyaretçiler, bir Kuka robotunun parçaları nasıl ürettiğini canlı olarak izleyerek pavyonun gelişimine tanıklık edebilecekler. Yeni bir robotik teknik kullanılarak cam ve karbon fiberden oluşan bir pavyon yaratılacak. 

Bu haber archdaily'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :