SOFTlab'den Flatiron Bölgesini Canlandıran Enstalasyon

mimarizm.com / 26 Kasım 2015
SOFTlab'in Nova Pavyonu Flatiron'ın bulunduğu tarihi bölgede alüminyum dış kabuğu ve renkli hücreli iç mekanıyla, kentlilere yeni bir oyun alanı sunuyor.

New York'un ikonik yapısı Flatiron'ın önündeki meydanda kurulan Nova Pavyonu, çevresinden yakaladığı görüntüleri renkli yüzeyleri ile alışılmadık şekilde yansıtarak yeni kent silüetleri oluşturuyor. Kaleydoskopik bir görüntü oluşturan pavyonun alüminyum dış kabuğu ise farklı noktalardaki kemer benzeri açıklıklarıyla kentlilerin içerisinden geçmesine izin veriyor. 


Fotoğraf: Van Alen Institute

Alüminyum strüktür, bir araya gelen çok sayıda hücreden oluşuyor. Sünger ya da sabun köpüğünün yapısına benzetilebilecek bu hücrelerin her biri dikroik akrilikle kaplanarak kaleydoskop etkisi yaratılıyor. Farklı açılardan bakıldığında yansıtıcı özelliği ve rengi değişen her bir hücre sayesinde çevredeki yapılar, yayalar ve kent dokusu yansımalarda birbirine karışıyor.

SOFTlab'in stüdyosunda ARUP'la işbirliği içinde üretilen modüler strüktür, iki boyutlu panellerin bir araya gelerek üç boyutlu hücre benzeri birimler oluşturması mantığıyla kurgulanmış. Her hücre bir taş gibi davranarak yedi kemeri ve bu kemerlerin taşıdığı kubbeyi oluşturuyor. Ancak pavyonun strüktürü, içeride çok hücreli bir yapı sistemini andırıyor.

Geceleri ise parlak dış kabuk, kentin ışıklarını, geçen arabaları, yakın yapıların aydınlatmalarını yansıtarak dinamik bir cephe haline geliyor.


Fotoğraf: 3M

Yaklaşan tatil sezonu nedeniyle Van Alen Institute tarafından bölgenin canlanması için düzenlenen yarışmayı kazanan SOFTlab'in 3M ortaklığıyla inşa ettiği Nova Pavyonunun kurulum aşamasını aşağıda görebilirsiniz. 


Fotoğraf: 3M


Fotoğraf: 3M


Fotoğraf: SOFTlab


Fotoğraf: SOFTlab


Fotoğraf: SOFTlab


Fotoğraf: SOFTlab


Fotoğraf: SOFTlab

Stüdyonun diğer işlerine göz atmak için tıklayınız.

Fotoğraflar(aksi belirtilmedikçe): Alan Tansey​

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :