"Istanbul Contrast" Victoria & Albert'ta Sergileniyor

mimarizm.com / 09 Aralık 2013
"Istanbul Contrast" Victoria & Albert'ta Sergileniyor

Dice Kayek, "Istanbul Contrast" koleksiyonu ile Victoria & Albert Müzesi tarafından düzenlenen Jameel Prize'a aday gösterilen ilk moda evi oldu. İstanbul'un zengin dini ve kültürel çeşitliliğinden ilham alan koleksiyon, şehrin İslam sanatı ve mimari mirası ile güncel dinamizmine saygı duruşu niteliği taşıyor.


Ece ve Ayşe Ege
tarafından 1992 yılında Paris'te kurulan Dice Kayek, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Victoria & Albert Müzesi tarafından düzenlenen Jameel Prize'a "Istanbul Contrast" koleksiyonundan "Ayasofya", "Kubbe" ve "Kaftan" isimli tasarımları ile aday gösterildi.Ünlü mimar Zaha Hadid'in öncülüğünde, Victoria & Albert Müzesi Direktörü Martin Roth'un jüri başkanlığında düzenlenen ödüle aday gösterilen 270 sanatçı ve tasarımcı arasından finale kalan 10 isim şöyle sıralanıyor:

Ece ve Ayşe Ege
Faig Ahmed
Florie Sainot
Laurent Mareschal
Mounir Fatmi
Nada Debs
Nasser Al Salem
Pascal Zoghbi
Rahul Jain
Wagas Khan

İslam sanatlarını güncel bir bağlamda ve yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları, toplumsal geçerlilikleri ve gelecek kuşaklara etkileri doğrultusunda seçilen finalistlerin eserleri, 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra'da bulunan Victoria & Albert Müzesi'nde sergilenecek. Sergi, daha sonra dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.


Modadan mimari mirasa saygı duruşu

ISTANBUL'74 kreatif danışmanlığında '74STUDIO tarafından tasarlanan ve hazırlanan "Istanbul Contrast" kitabı; sanat, tasarım ve zanaatı bir araya getirerek, Dice Kayek'in İstanbul'unu görsel bir masala dönüştürüyor. Serginin ardından Londra'da gerçekleştirilecek özel bir davetle tanıtımı yapılacak kitap, Victoria & Albert Müzesi'nde satışa sunulacak.Dice Kayek'in Jameel Prize'a aday gösterilen koleksiyonu "Istanbul Contrast", İstanbul'un zengin dini ve kültürel çeşitliliğinden ilham alıyor. Koleksiyon, şehrin İslam sanatı ve mimari mirası ile güncel dinamizmine saygı duruşu niteliği taşıyor. Dice Kayek tasarımlarını, gelenek ile moderni, Doğu ile Batı'yı uyumla harmanlayan İstanbul'un özünde yer alan estetik, kültürel ve sosyal çelişkileri, Osmanlı mimari ve zanaat geleneğini çağdaş formlarla yorumluyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :