UBC Araştırmacıları Depreme Dayanıklı Beton Geliştirdi

Tuba Tellioğlu Şeren / 17 Ekim 2017
Kanada, British Columbia Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, moleküler seviyede, fiberle güçlendirilmiş, depreme oldukça dayanıklı yeni bir tür beton geliştirdi.

Bu yeni beton malzeme, ‘Eco-friendly Ductile Cementitious Composite’ ya da kısaca ‘EDCC’ olarak adlandırılıyor. Dövülgenlik, yumuşaklık ve dayanıklılık bakımından çeliğe benzer bir biçimde tepki göstermesi hedeflenerek geliştirilen malzeme, geleneksel beton üzerine spreyle uygulandığında 9.1 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklılık sağlayabiliyor.

“10 milimetre kalınlığında EDCC malzemesini birçok duvar üzerine püskürttük ve malzemenin sismik şoklara dayanıklı olduğunu tespit ettik. Sonrasında malzemeyi daha yüksek şiddette depremlere eşit yoğunlukta enerjiye maruz bıraktık ancak betonu kırmayı başaramadık,” diyor ürünü geliştiren araştırmacılardan biri.   

EDCC; çimentonun uçucu kül, polimer bazlı elyaf ve diğer endüstriyel malzemelerle karışımından elde ediliyor. Geleneksel karışımlarda kullanılan çimentonun yüzde 70’i uçucu kül ile ikame ediliyor. Endüstriyel atık ürünü olarak uçucu külün bolluğu EDCC’yi çevre duyarlılığı bakımından sürdürülebilir bir malzeme kategorisine sokuyor.   

Fotoğraflar, University of British Columbia izniyle 

“1 tonluk çimento üretimi, neredeyse 1 ton karbon dioksitin atmosfer salımına neden oluyor. Küresel gaz emisyonlarının yüzde 7’si çimento endüstrisine ait,” diyen proje süpervizörü Nemy Banthia, çevreye duyarlı yeni bir malzemenin önemine dikkat çekiyor.   

Araştırmacılar EDCC’nin; kaldırım, boru hattı ya da endüstriyel zemin gibi birçok farklı beton strüktüre uygulanabileceğini belirtiyorlar. 

Kaynak, Arch20


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :