Mimari İhtimalleri Çoğaltan Enstalasyon; MultiPly

mimarizm.com / 20 Temmuz 2018
Waugh Thistleton Architects ve Arup tarafından, Londra Tasarım Festivali kapsamında V&A müzesinin avlusuna inşa edilecek olan ‘MultiPly’ adlı pavyon ziyaretçileri, evlerimizi ve kentlerimizi tasarlama ve inşa etme şeklimizi yeniden düşünmeye davet ediyor. 

Waugh Thistleton Architects, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve Arup, 15 Eylül'den itibaren Victoria and Albert (V&A) müzesinin Sackler Avlusu'nda sergilenmeye başlayacak olan modüler çapraz lamine lale pavyon 'MultiPly' için bir araya geldi.

Londra Tasarım Festivali’nin en dikkat çekici projelerinden biri olan MultiPly, birbiriyle örtüşen ve iç içe geçen labirent benzeri alanlarıyla ziyaretçileri, evlerimizi ve kentlerimizi tasarlama ve inşa etme şeklimizi yeniden düşünmeye davet ediyor. 

Üç boyutlu yapı, sayısal olarak oluşturulmuş derzlerle 17 modül Amerikan lale ağacından, çapraz lamine keresteden (CLT) yapılmış esnek bir sistemden oluşturulacak. Yapım malzemeleri, tıpkı düz paketlenmiş mobilyalar gibi parçalardan oluşan bir kit olarak gelecek ve bir haftadan kısa bir sürede basit ve sessiz bir şekilde monte edilecek. Modüllerden inşa edilen pavyon, Londra Tasarım Festivali'nden sonra yeni ve farklı bir yerde yeniden monte edilebilecek. 

Küresel sorunlara çevreci çözüm

MultiPly, mevcut çağın en büyük güçlüklerinden ikisini karşı karşıya getiriyor: Konut ihtiyacı ve iklim değişikliğiyle mücadele etme konusundaki aciliyet. Bu güçlükler ise, modüler sistemlerin ve sürdürülebilir yapı malzemelerinin bir çözüm olarak sunulmasını sağlıyor.

Waugh Thistleton Architects kurucularından Andrew Waugh, “Bu projenin asıl amacı, çevresel zorlukların yenilikçi ve uygun fiyatlı inşaatlarla nasıl ele alınabileceğini tartışmaktır. Hem konut hem de CO2 emisyonları açısından bir kriz noktasındayız ve lale ağacı gibi çok yönlü ve sürdürülebilir bir malzemenin inşasının bu sorunları ele almanın önemli bir yolu olduğuna inanıyoruz” diyor.

Tarihi müze yapısına ahşap misafir

Dokuz metre yüksekliğindeki Amerikan lale ağacı enstalasyonu, gün boyunca eğlenceli bir alan sunmayı vadediyor. Labirentimsi alanlar, bir dizi merdiven, koridor ve açık alanlardan oluşan pavyon, ziyaretçileri ağırlarken onları ahşap mimarisinin potansiyelini keşfetmeye davet edecek. Akşamları ise, hafif bir aydınlatmayla daha sessiz ve düşünceli bir ortam yaratarak doğal malzemenin güzelliğini yansıtacak.

Waugh'a göre yapı, insanları merdivenin yukarı ve aşağı basamaklarındaki yolculukla, mekanın ve ışığın keşfine davet edecek. MultiPly, cephe ve avlu görüşlerine izin veren yüksek düzeyde bir geçirgenliğe sahip olmanın yanı sıra izleyicileri yapıya dahil ederek, V&A müzesinin tarihi cephelerini yeni ve dikkatli bir şekilde deneyimlemelerine olanak tanıyor.

Waugh Thistleton Architects, uzun yıllardan beri inşaatta yenilikçi ahşap kullanımına öncülük ediyor. MultiPly projesi, yeni ve daha sürdürülebilir bir bina inşa ederek, hazır bir karbonnegatif malzeme olan Amerikan lale ağacını modüler tasarımla bir araya getiriyor. Proje, AHEC’in David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke, Alison Brooks gibi birçok tanınmış mimarla yaptığı çalışmalardan sonra şimdi de Waugh Thistleton’un Amerikan lale ağacı çapraz lamine kerestenin yapısal, estetik ve çevresel özelliklerini gözler önüne seriyor.

Arup ekibi Sackler Avlusu'na katkıda bulunmaya devam ediyor

Arup Proje Direktörü Carolina Bartram projeyle ilgili şu görüşleri paylaştı; “Daha önce Sonsuz Merdiven (Endless Stair) ve Gülücük (The Smile) gibi enstalasyonlarla başlayan sertağaç çapraz lamine keresteyi keşfimiz MultiPly projesiyle devam ediyor. MultiPly, dokunsal ve uyarlanabilir malzemeyle deney ve yenilik yapmak için eğlenceli bir fırsat sunuyor. Son derece basit gibi görünen istiflenmiş kutuların aslında çok karmaşık bir mühendislik çalışması oluşu ve heykelin V&A müzesinin yeni tamamlanmış, zarif Sackler Avlusu'nda sergilenmesi projeyi daha da ilginç hale getiriyor. Daha önce Sackler Avlusu için mühendis olarak çalışmış olmak, şimdi de MultiPly için mühendislik tasarımına katkıda bulunmak bizim için bir ayrıcalık.”

Amerikan lale ağacı ile yeni mimari denemeler

AHEC Bölge Direktörü Roderick Wiles ise, “CLT genellikle yumuşak ağaçlardan yapılır. AHEC ilk olarak Arup ile birlikte, Kuzey Amerika’da hızlı büyüyen lale ağacından yapılan CLT ile deneme sürecini başlattı. Plakalar ABD'den ithal edilirken paneller İskoçya’daki İngiliz CLT fabrikasında üretilecek. Testler, lale ağacının ladinden (alaçam) çok daha güçlü olduğunu göstermiştir. Ayrıca lale ağacı muhteşem bir görünüme sahiptir. MultiPly projesiyle yeni bir öğrenme deneyimi yaşıyoruz ve ahşapla tasarım yapmak isteyenelere ilham kaynağı olacak eşsiz bir hikaye sunuyoruz.” dedi.

Çapraz lamine ahşap (CLT), tüm binaların yapısını oluşturan duvarlar ve zeminler oluşturmak için kullanılabilen bir kompozit kerestedir. Her bir ardışık tabakada dik açılı ahşap plakalar ile katmanlı bir yapıya sahiptir ve kontrplağa benzer şekilde her iki yönde de eşit mukavemete sahip bir panel oluşturur. Ağırlıkların karşılaştırılması söz konusu olduğunda, CLT çelik ve betondan daha güçlüdür ve inanılmaz yüksek toleranslarla işlenebilir. Prefabrikasyon ve hızlı montaj için idealdir, inşaat sürelerini yaklaşık yüzde 30 azaltır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :