Dubai Tasarım Haftası'nda 'Galibiyet, Zafer ve Aşk' Dolu Anma

mimarizm.com / 02 Kasım 2015
Tasarımcı Khalid Shafar ve AHEC işbirliğinde hazırlanan 'Galibiyet, Zafer ve Aşk' enstalasyonu, Yemen'de ölen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) askerlerinin anısını yaşatacak.

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin saygın tasarımcısı Khalid Shafar arasındaki işbirliğinin ürünü olan 'Galibiyet, Zafer & Aşk' (Win, Victory & Love) adlı enstalasyon, 27-30 Ekim 2015 tarihlerinde, Dubai Design District (d3)'te gerçekleşen Downtown Design 2015 kapsamında gösterime sunuldu. Ünlü tasarımcı Shafar, geçtiğimiz Eylül ayında, Yemen’de hayatını kaybeden 45 BAE askerinin anısına gerçekleştirdiği enstalasyonda, Amerikan kiraz ve yumuşak akçaağacını kullandı.

Shafar’a göre bu enstalasyon, Birleşik Arap Emirlikleri’nin son dönemde yaşadığı bu trajediyi yansıtırken ve Emirlik askerlerinin unutulmaz cesaretinin bir simgesi olmayı amaçlıyor. Khalid Shafar bu eserle, BAE için hayatlarını adamış askerlerin anısına saygı gösterirken aynı zamanda, hükümet tarafından düzenlenen feda belgelenmesi sürecine de katkıda bulunuyor. 

Shafar, Amerikan kiraz ve yumuşak akçaağaç kullanarak hazırladığı 45 ahşap tabureyi, bölgeye özgü kurulumda nezaketle yerleşitirirken, ahenkli bir ortamda sunuyor. Shafar’ın ünlü LITTLE PALM (Küçük Palmiye) taburesinden türetilen sertağaç tabureler, Emirlik askerlerinin ruhunu yansıtmaları amacıyla orijinal bir askeri üniforma kumaşına sahipler. Bölgenin sert hava koşullarına karşı esneklik gösteren palmiye ağaçlarından esinlenen Küçük Palmiye taburesi, hayatlarını kaybeden cesur BAE askerlerinin sonsuza dek hatırlanmaları için mükemmel bir metafor olarak tarif ediliyor.

Khalid Shafar enstalasyonla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"2013 yılı Şubat ayında, Dubai'deki Hükümet Zirvesi’nde, Majesteleri Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktum tarafından tanıtılan ünlü üç parmak işareti olan 'Win, Zafer & Love' (Galibiyet, Zafer, & Aşk); iş ahlakı, başarı ve ulus sevgisi için yenilikçi bir marka oldu. Bu slogan sembol, hayatını kaybeden askerler için bir temel ve inanç kaynağıdır. Bu çalışma benim AHEC ile ikinci işbirliğim ve bu sayede iki harika sertağaç türüyle çalışma imkanı buldum."

Downtown Design, Dubai Tasarım Haftası’nın önemli sergisi olmanın yanı sıra, dünyadaki orijinal ve yüksek kaliteli tasarımları keşfetmek için, bölgenin ticaret profesyonellerini bir araya getiren Ortadoğu'daki tek platform. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen organizasyon, Dubai’nin ünlü tasarım bölgesi Dubai Design District (d3)'te gerçekleştiriliyor. Yerleşik ve gelişmekte olan markaların yer aldığı ürün kategorileri mobilya, aydınlatma, banyo, mutfak, tekstil ve aksesuarları gibi geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Khalid Shafar hakkında:
Khalid Shafar, BAE’nin önde gelen ürün ve mobilya tasarımcısıdır. Dubai’deki Amerikan Üniversitesi'nin işletme bölümünden mezunu olduktan sonra yedi yıl boyunca pazarlama ve iletişim alanlarında çalışmıştır. 2005 yılında, Güzel Sanatlar’da İç Tasarım diplomasını almış ve 2009 yılı sonunda pazarlama kariyerine son vererek, tasarım tutkusunun peşinden gitmeye karar vermiştir. İngiltere’deki Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde, daha sonra da Yeni Zelanda Nelson’daki Ağaç İşleme Merkezi’nde eğitim alarak uzmanlaşmıştır.  

2011 yılında Dubai'de kendi stüdyosunu açan Khalid, 2012 Kasım ayında, ilk vitrin alanı ‘KASA’nın açılışını gerçekleştirdi. Khalid'in tasarıma yaklaşımı, şekil, hareket, duygu ve özellikle nesnelerin ‘hikaye’lerini anlatırken kişisel ifadesini ortaya koymaya dayalıdır. Khalid Shafar ürünlerinin ortak özelliği, zengin detaylar içeren sade çizgiler ve özenli malzemeler kullanarak yapılmasıdır. Bu şık tasarımlar, 50, 60 ve 70’li yılların avangard stilinin, bugünün mobilya trendleri ile yeniden yorumlanarak canlanmasıdır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :