Dünyanın İlk Ahşap Lamine Binası; Maggie's Oldham

mimarizm.com / 10 Temmuz 2017
Dünyanın ilk sertağaç çapraz lamine keresteden (CLT) yapılmış binası Maggie's Oldham, yakın bir zamanda İngiltere'de hizmete açıldı.

Dünyaca ünlü mimarlık ofisi dRMM Architects tarafından tasarlanan ve Amerikan Sert Ağaç İhracat Konseyi tarafından desteklenen binanın açılışı, modern mimari ve inşaat sektörü için önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Maggie's, kanserli insanlara pratik ve duygusal destek sağlayan bir yardım kuruluşu. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) kanser hastanelerinin uzman alt yapısıyla kurulan Maggie Merkezleri, nitelikli profesyonelleriyle, ziyaretçilerinin fiziksel ve duygusal refahını artırmayı amaçlıyor. Bu destek programına hizmet veren merkezlerin özellikle sıcak ve davetkar atmosfere sahip olmaları bekleniyor. Maggie'nin sunduğu hizmetler için mükemmel mimari hayati önem taşıyor. Bu noktada Maggie'nin; Zaha Hadid, Richard Rogers ve Norman Foster gibi muhteşem mimarların uzmanlıklarını ve imzalarını taşıması, sakin ve canlandırıcı ortamların yaratılmasında büyük rol oynamış. İlk Maggie Merkezi, 1996'da Edinburgh'da açılmış. Maggie's Oldham ise 21'inci senede açılan 21. merkez. 

dRMM Architects ahşabın insanlar üzerinde yarattığı olumlu etki, kendine özgü güzelliği, gücü ve sıcaklığı nedeniyle Maggie's Oldham'ın tasarımı için Amerikan lale ağacını seçmiş. Bugün artık ahşabın kan basıncını, kalp hızını ve iyileşme sürelerini önemli ölçüde azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. 2015 yılında yayınlanan Ahşap Konut İnsanlık Raporu’ndaki açıklamaya göre ise diğer yapı malzemelerine oranla çok daha sağlıklı.  

dRMM'ye göre, bu kalıcı mimari parça, uzunlukları 0.5m - 12m arasında değişen, sayıları 20’den fazla, beş katmanlı Amerikan lale ağacı CLT panelinden inşa edilmiş. Amerikan lale ağacı CLT, benzersiz güç ve hafifliğinin yanı sıra inşaat hızı ve sürdürülebilirlik nedenleriyle de ilk olarak 2013 yılında, dRMM, AHEC ve Arup iş birliğiyle kullanılmış. Yapılan açıklamalara göre, Amerikan lale ağacı tipik bir CLT yumuşakağaç sınıfından yaklaşık % 70 oranında daha fazla eğilime sahip. Maggie's Oldham'ın yapısal CLT panelleri, CLT uzmanları olan Züblin Timber tarafından geliştirilmiş. Bu yapı malzemesiyle yapılan ilk sergi enstalasyonu Sonsuzluk Merdiveni (Endless Stair) ise 2013 Londra Tasarım Festivali'nde sergilenmiş. Arup'un mühendislik hesaplamaları, yapının herhangi bir zamanda 100 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

dRMM'nin kurucu ortağı olan Prof. Alex de Rijke'nin, kompozit kereste ile yaptığı deneyler, 30 yıllık mesleki uygulama ve akademik dönemi boyunca bir hayli ilerlemiş. Yeni bir buluş olan sertağaç CLT ile endüstride iddialı bir yeni dönemin başlamakta olduğunu dile getiren Alex de Rijke projeyle ilgili şunları söylüyor: ”CLT lale ağacının, Oldham projesinin başlangıcından itibaren yalnızca yapısal ve görsel değil, kavramsal olarak da doğru malzeme olduğunu biliyorduk. Etrafı ağaçlarla kaplı, tamamı ahşap ve camdan oluşan, üstelik her ayrıntısının kullanım, sağlık ve zevk açısından önceden değerlendirildiği yüksek ve açık planlı bu binanın her zaman özel olacağını söyleyebiliriz. Maggie's Oldham’ın, tasarımın temel amaçlarını destekleyen yerleşik ve çok görünür bütüncül bir tasarım mesajı var: ‘Kanseri yaşayan insanlara umut vaat etmek ve sunmak'. Sürdürülebilir şekilde yetiştirilen sert ağaçlar, özellikle de hızlı büyüyen CLT lale ağacı uygulamaları son derece akılcıdır. Bu proje, fiziksel ve psikolojik iyi olma hali için çağdaş mimaride ahşabın doğal bir seçim olduğunu gösteren bir manifestodur.”

Merkezdeki kavisli cam özelliği, doğayı binanın içine taşımayı amaçlıyor. Buna ek olarak, merkez ziyaretçilerinin oturmalarını teşvik eden Barnby Day tasarımı ana mutfak masası, Alex de Rijke ve AHEC tarafından 2014 Londra Tasarım Festivali kapsamındaki Dilek Listesi projesi için seçilmiş. Ayrıca, Benchmark Furniture tarafından geri dönüştürülmüş CLT lale ağacı kullanılarak üretilmiş. Üst kısmı Dilek Listesi’nden kalan masanın tabanı, Maggie's Oldham'ın pencere ve kapılarında kullanılan CLT panellerin kesintileriyle yapılmış.

Lale ağacından yapılmış olan CLT (çapraz lamine ahşap) paneller, Züblin Timber (www.zueblin.de) tarafından geliştirilmiş. Lale ağacı kereste hammaddesi, Middle Tennessee Lumber (www.midtnlumber.com) tarafından tedarik edilmiş. Harici lale ağacı kaplama dRMM tarafından tasarlanırken, Northland Forest Products (www.northlandforest.com) tarafından sağlanan termal modifiye lale ağacı kerestesi, Morgan Timber (www.morgantimber.co.uk) tarafından işlenmiş.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :