Sertağaç Kozası

mimarizm.com / 08 Mayıs 2017
‘Koza' (The Cocoon) adlı enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağının kullanımına dair canlı bir örnek teşkil ediyor.

T.ZED Mimarları ve uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) arasındaki işbirliğinin ürünü olan ‘Koza' (The Cocoon) adlı enstalasyon, bir liman kordonu olan Dubai Creek Harbour Promenade bölgesinde gözlem güvertesi görevi yapmaya başladı.

Downtown Design Dubai 2016 için inşa edilen enstalasyon, RiseDCH'nin bir parçası olarak, Dubai Creek Harbour limanındaki yeni evini buldu. Müzik, perakende, teknoloji tasarımı ve gastronomi dünyasının yükselen trendleri ve kavramlarını sergileyen RiseDCH, ‘Koza’yı daimi olarak ağırlayacağını belirtirken, enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağı ve ak meşesi için vaka testi görevi üstlenmeye devam edecek.

T.ZED Mimarları ve AMBB Mobilya İmalatı, daha önce Türkiye’deki fuarlarda AHEC pavyonlarının yapımında kullanılan termal modifiye Amerikan dişbudağını, yapısal unsurlarda kullanılan Amerikan ak meşesi ile birlikte değerlendirerek bu enstalasyonu gerçekleştirdiler. Enstalasyonun bu yeni konumu ise termal-modifiye dişbudağının ve ak meşenin daha sık kullanıldığı yerlerden çok farklı bir iklim ve bağlamdaki dayanıklılık ve performansını test etmek için bir fırsat sağlıyor. T.ZED Mimarları Kurucusu ve Müdürü Tarık Al Zaharna’ya göre enstalasyonla ilgili en büyük zorluk, termal-modifiye dişbudağını belirli bir miktarda kullanmak değil, aynı zamanda en az miktarda fire ile ona yeni bir hayat kazandırmaktır.

“Yapımında kullanılan malzemeleri sergilemek üzere tasarlanan 'Koza' geçen yılki Downtown Design'da yoğun ilgi gördü ve aynı zamanda bu ticaret fuarının kalabalığında 'sessiz bir alan' fırsatı yarattı. AHEC içinse  termal modifiye edilmiş Amerikan sertağaçlarının (TMT) sunduğu imkânları önemli ölçüde vurgulama ve Amerikan sertağaçlarıyla çalışmanın çevresel faydaları hakkında tartışma yaratma fırsatı verdi” diyen AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles şöyle devam etti: "Koza ile ilgili olarak amacımız onu fuarda sergilemek ve ardından da Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri çevresinde kamusal alanda uzun süreli varlık göstermesini sağlamaktı. Şimdi Dubai’deki liman bölgesi olan Dubai Creek Harbour’da (DCH) yeni evini bulan enstalasyon, gelişen DCH manzarasına hoş bir katkı sağlıyor. Daha da önemlisi, Amerikan sertağaçları için vaka testi görevi üstleniyor. "

Detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :