'Dilek Listesi' Ünlü Mimarların Evindeki Eksikleri Giderdi

mimarizm.com / 15 Aralık 2014

Dünyanın önde gelen tasarımcılarının işbirliğiyle hazırlanan "Dilek Listesi: Her Zaman İstediğim Şey…" (The Wish List: What I Have Always Wanted Is...) sergisi, Londra Tasarım Festivali'nin ardından Barselona'ya konuk oluyor.foto: London Design Festival


Amerikan sertağaç endüstrisinin uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC)'in gerçekleştirdiği projeyi, Benchmark Mobilya tarafından hayata geçirildi. V&A Müzesi'nde sergilenen zorlayıcı enstalasyon, Amerikan sertağaçlarının çok yönlülüğünü ve farklı ölçekte tasarımlardaki kullanım kabiliyetini gözler önüne seriyor.

Projeye gösterilen ilginin ardından AHEC, ‘Dilek Listesi' sergisindeki 7 eşsiz parçanın Noel döneminde, Barselona'da açılan yeni tasarım müzesi Disseny Hub'ta sergileneceğini duyurdu. Bu yedi özel parçanın, tasarım tanıtım firması Mercado Central de Diseño (MCD) ve tasarım derneği ADIFAD işbirliğinde düzenlenen ‘Design Market' (Tasarım Pazarı) çerçevesinde 19-21 Aralık 2014 tarihleri arasında sergilenmesi planlanıyordu. Ancak V&A, sergiyi halkın da görebilmesi için bu sürenin 7 Ocak 2015 tarihine kadar uzatılmasını önerdi. Design Market ilk olarak, resmi açılışı 13 Aralık'ta gerçekleşen Disseny Hub'a konuk oldu. Merkezin bundan böyle Barselona'da düzenlenecek tasarım etkinliklerinin ana odağı olacağı belirtiliyor.

  
Evlerinin eksiklerini tasarlattılar

"Dilek Listesi" projesinin çıkış noktası, Benchmark kurucularından Terence Conran'ın, dostlarına yazdığı mektuplardaki "Evinizde her zaman istediğiniz ama bir türlü bulamadığınız şey nedir?" sorusuna dayanıyor. Conran'ın sorusuna yanıt verenler ise mimarlık ve tasarım dünyasının ünlü isimleri; Paul Smith, Norman Foster, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Allen Jones & Richard, Ab Rogers.

AHEC'in Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, sergiye ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Dilek Listesi, yalnızca bu 10 tasarım efsanesinin ilgisini çekerek, kendi kişisel koleksiyonları için özel bir şey yapmaları ile sınırlı kalmadı. Aynı zamanda, Benchmark'ın deneyimli ustalarının yardımıyla projelerini inşa eden bir grup yetenekli tasarımcıya da olağanüstü bir fırsat verdi. Sonuçta ortaya; kırmızı meşe, beyaz meşe, ceviz, sert akçaağaç, dişbudak, lale ağacı ve kiraz olmak üzere Amerikan sertağaçlarının çeşitliliğini sergileyen 10 güzel nesne çıktı. Bu parçalar, tek bir malzemeyle elde edilebilecek inanılmaz çokyönlülüğü göstermekte."

Dilek Listesi'ni gerçekleştirmek için İngiltere'nin en iyi genç tasarımcılarından oluşan bir ekip, Benchmark'ın Berkshire Kintbury'deki 50 ustasıyla biraraya geldi. V&A müzesinde sergilenen objelerin tümü, 2014'ün Temmuz ayında inşa edildi.

Proje kapsamında;

Sebastian Cox, Terence Conran için kırmızı meşe ve kirazdan bir çalışma alanı tasarlarken, Norie Matsumoto da Norman Foster için lale ağacından mükemmel bir kalemtıraş seti yaptı.

Win Assakul, Amanda Levete için ceviz ağacından 3 metre uzunluğunda genişletilebilir bir servis tabağı tasarımı gerçekleştirdi.

Studio Areti kurucuları Gwendolyn ve Guillane Kerschbaumer, John Pawson'un yeni evinde kullanılmak üzere, ceviz ağacından raf seti, beyaz meşe bir kapı, ceviz kanca, mandal ve ışık açma kapama düğmesinden oluşan öğeler tasarladı.

Felix de Pass, mimar Alison Brooks için kirazdan yapılmış sade ama çarpıcı mutfak tabureleri yaptı.

Gareth Neal, Zaha Hadid için beyaz meşeden iki heykelsi kap tasarladı.

Aynı zamanda bir marangoz olan Nathalie de Leval, Paul Smith için termal modifiye külden kişiye özel bir bahçe kulübesi inşa ederken; Rob Barnby ve Lewis Day, Alex de Rijke için çapraz lamine lale ağacı kullanarak etkileyici bir yuvarlak yemek masası yarattı.

Xenia Moseley, mimar Richard Rogers ve oğlu Ab Rogers için üzerinde hem oturulup hem çalışılabilecek kırmızı meşeden bir merdiven tasarladı.

Lola Lely, sanatçı Allen Jones için akçaağaç ve ceviz kaplamadan yapılmış sıradışı bir şezlong tasarımı gerçekleştirdi.


Başarılı tasarımcıları ve zanaatkarları biraraya getiren Benchmark'ın, ahşabın sınırlarını zorlayan bir marka olduğuna dikkat çeken Benchmark kurucu ortağı Sean Sutcliffe , "Dilek Listesi'ndeki ürünlerin çeşitliliği ve bunların hepsinin yoğun geçen bir haftada yapılmış olması, projeye katılan herkesi test etmiştir. Bir yandan müthiş başarılar elde ederken diğer yandan birtakım aksilikler de yaşadık. Sanırım herkes ustalık ve yapım aşamasından çok şey öğrendi. Bu proje, tasarım ve yapım yeteneğinin etkileşimi ile zenginleştirilmiş müthiş bir öğrenme platformudur."

Üretim sürecinde ekipler, AHEC Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırma verilerini kullanarak, çevresel etki yaratan tüm malzeme girişlerini ve enerji tüketimini kaydettiler. 2012 yılında 'Out of the Woods' projesinde de AHEC ile birlikte çalıştıklarını hatırlatan Sutcliffe, Yaşam Döngüsü Analizi ile dünyanın ilk ahşap mobilyasını ürettiklerini ekledi.

‘Dilek Listesi' projesiyle ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :