Kadıköy Tiyatro'nun Temeli Atılıyor

mimarizm.com / 04 Ekim 2018
Kadıköy Belediyesi, İstanbul’un önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri haline gelecek ‘Kadıköy Tiyatro’ binasının temelini, 8 Ekim'de tiyatro sanatçıları ve sanatseverler ile birlikte atacak. Projenin tasarımı, Özgür Bingöl ve İlke Barka'ya ait.

Kadıköy Belediyesi, İstanbul’un en canlı tiyatro atmosferine sahip Kadıköy’e yeni bir tiyatro binası kazandırmak için yola çıktı. İstanbul’un önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri haline gelecek ‘‘Kadıköy Tiyatro’’ binasının temeli, tiyatro sanatçıları ile birlikte atılacak.

Tiyartocuların önerileri dikkate alınarak tasarlandı

‘Kadıköy Tiyatro’ binası tiyatro oyuncularının, Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun, profesyonel tiyatro işletmecilerinin, sahne-ışık uzmanlarının görüşleri ve dünyadaki örnekler dikkate alınarak projelendirildi. Sahne tasarımı, ses, ışık, prova odaları gibi farklı konularda ayrı toplantılar düzenlenirken, konunun uzmanları projeye katkı sundu.

Bingöl Barka Mimarlık kurucuları Özgür Bingöl ve İlke Barka tarafından, tiyatrocuların ihtiyaçları ve deneyimleri gözetilerek tasarlanan tiyatro binası için Avrupa’daki 13 “blackbox” tiyatro salonu detaylı olarak analiz edildi.

Kadıköy Tiyatro

'Meydan sahne'de 360 derecelik seyir

Çağdaş tiyatronun sahneleme biçimlerinden esinlenerek tasarlanan Kadıköy Tiyatro, bilindik sahne tasarımlarının ötesinde seyir imkanları sunarak, Kadıköy'ü tiyatronun çekim merkezi yapacak. Seyir yeri ve sahne arasındaki ayrımların bir yana bırakıldığı ‘meydan sahne’ biçimiyle 360 derecelik bir izleme alanı yaratacak.

Oyuncuların izleyicilerin ortasında performans sergileyecekleri bu sahne, 400 izleyiciyi ağırlayabilecek. Salon, oyunun niteliğine göre klasik sahne, orta sahne, meydan sahne, arena sahne, forum düzenlerinde kullanılabilecek.

24 saat prova imkanı

Kadıköy Tiyatro, tiyatronun en önemli sorunlarından biri olan prova olanağına da çare olacak. Gerektiğinde farklı düzenlemelerle çalışma mekanlarına dönüştürülebilen prova salonlarında tiyatrocular 7/24 prova yapabilecek.

Acıbadem - Koşuyolu bölgesinde, ulaşım ağlarının merkezinde inşa edilecek olan Kadıköy Tiyatro, toplam 8.200 m2 kapalı alana sahip olacak. Bölünebilir salonlar, fuayeler, kafeterya ve prova odalarıyla 1.000 kişiye ev sahipliği yapacak.

Temeli sanatçılarla birlikte atılacak

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Tiyatro’ya ilişkin; “Kadıköy'e kazandıracağımız tiyatro binası İstanbul’un en önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri olacak. Temel atma törenimize tüm oyuncuları ve tiyatro severleri bekleriz” dedi. 

Temel atma töreni için Kadıköy Tiyatrolar Platformu (KTP) de sosyal medyadan çağrı yaptı. Kadıköy’de sahnesi olan ve olmayan 60 tiyatronun oluşturduğu platformun sosyal medyadan yaptığı çağrı şöyle:  “Kadıköy yeni tiyatro mekanına kavuşuyor ama önce temelini sağlam atmak gerek. Kadıköy Tiyatroları Platformu olarak tüm meslektaşlarımızı ve dostlarımızı temel atma törenine davet ediyoruz.”

Temel atma töreninin tarihi ve yeri:

8 Ekim 2018, saat: 13.00
Acıbadem Mahallesi, Muhittin Üstündağ Caddesi No: 2/2

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :