Kadıköy'e Samandan Bina

mimarizm.com / 14 Temmuz 2017
Türkiye’de ilk defa bir hizmet binası saman balyasından ve imece usulü yapılıyor. Kadıköy Belediyesi, 40’a yakın gönüllü ile birlikte yığma saman balyasından Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Eğitim Merkezi inşa ediyor.

Kadıköy Belediyesi tarafından ekolojik yaşam kültürü ve uygulamalarına yönelik eğitim ve çalışmaların gerçekleştirileceği “Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Merkezi” hizmet binasının yapımına başlandı. Yığma saman balyası ile yapılan ve doğal sıva kullanılan binanın yapım çalışmaları, Eğitim Mahallesi Kemal Sunal Parkı’nın yanındaki alanda devam 40’a yakın gönüllü ile birlikte yapılıyor.

Biyoiklim odaklı tasarım

Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile mevcutta sadece çocuk oyun alanı ve oturma birimleri bulunan Kemal Sunal Parkı’nda, plan değişikliği yapıldı ve bitişiğindeki parselle birleştirilerek bin 520 metrekarelik yeşil alan Ekolojik Yaşam Parkı projesine dönüştürüldü. Toplam 60 metrekareden oluşan Kompost Eğitim Merkezi binası, içinde gerçekleşecek ekolojik yaşam ve "Muhteşem Dönüşüm Solucanla Kompost" eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyoiklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlandı.

İmece usulü inşa ediliyor

Kompost Eğitim Merkezi inşa süreci ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunması amacıyla kolektif bir biçimde yürütülüyor. Belediye binanın inşasının birlikte yapılması için açık çağrı yaptı. Belediyenin çağrısına başvuran çoğunluğu mimarlık öğrencileri ile 10 Temmuz’da merkezin yapımına başlandı. 40’a yakın gönüllü ay sonuna kadar binayı tamamlamak için çalışıyor. Binanın açılışının ise Eylül ayında yapılması planlanıyor.

Sürdürülebilir uzmanı Fransız mimarın kontrolünde

Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Merkezi hizmet binasının inşasını yürüten Yüksek Mimar Matthieu Pedergnana, Fransa’daki sürdürülebilir mimarlık eğitiminin ardından şu anda, ODTÜ’de doğal yapı malzemeleri konusunda doktora çalışması yapıyor. Fransa’da, Avrupa’da ve Türkiye’de daha önce de birkaç doğal bina yaptığını ifade eden Pedergnana, “İnşaat çalışması iyi gidiyor. Katılımcılar mutlu görünüyor. Çalışma tempomuz oldukça yoğun ve inşaat beklediğimizden çok hızlı ilerliyor” dedi.

Bina inşa edilirken, katılımcılara yönelik Ekolojik Mimarlık ve Permakültür konulu atölye ve eğitimler de devam ediyor. Kadıköy Belediyesi TAK’ta bugün (14 Temmuz) sıva hazırlanması ve denemesi konusunda atölye çalışması olacak. Haftasonu ise Ekolojik Mimarlık sunumları ve uygulama atölyeleri çalışmaları yapılacak. İkinci atölye haftası 24 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Atölye çalışmalarını başarıyla tamamlayanlara katılım sertifikası verilecek.

Konuyla ilgili bilgi için Kadıköy Belediyesi’nin (216) 542 50 00 numaralı telefonu aranarak, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :