Mimariden İlham Alan Gardırop

Tuba Tellioğlu Şeren / 26 Şubat 2016
İsrailli moda tasarımcısı Tamara Efrat’ın bilgisayar teknolojisini de işin içine katarak ortaya koyduğu ilginç çalışmaları, mimariden ilham alan özel formlarıyla dikkat çekiyor.

Moda tasarımcısı Efrat’ın mimari formlardan esinlenerek tasarladığı ayakkabıları da son derece ilginç. Tasarımcı, ayakkabının yapımında ünlü Aşil’in Topuğu mitinden ilham almış. “Tüm vücudu güçsüzleştiren özel bir bölge” fikri tasarımcısının çıkış noktası olmuş. “Aşil ayakkabılarını yaratırken hem ayakkabıların topuk bölümünün hassasiyeti üzerine vurgu yapmak istedim. Bu bölüm aynı zamanda insan vücudunun dengede durmasını da sağlıyor.” Diyen tasarımcı ayağın doğal hali ile ayakkabının işlenmiş yapısı arasındaki ilişkiye dikkat çekmeyi amaçlamış.

 

İsrailli moda tasarımcısı Tamara Efrat’ın dikkat çekici projelerinden ilki yapı malzemeleri ile ilgili. Tasarımcı kıyafetlerinde ahşap, cam, çelik, lastik ya da kağıt gibi ham yapı malzemeleri kullanmaya karar vermiş. Tasarımlardan biri, sineklik yapımında kullanılan tel malzemeden oluşuyor. Tel malzemeden parçalar, cam lastiği ile birbirine eklenmiş. Kıyafetteki şekiller, köprü yapımında kullanılan geometrik modüllere atıfta bulunuyor.

Modern Nakış

İsrailli moda tasarımcısı Tamara Efrat geleneksel bal peteği büzgü işini bilişimsel algoritmalarla birleştirerek bir dizi desenli çantaya imza attı. Çok özel desen ve formlara sahip “18 Crafted Technology” çantalar, moda tasarımcısı Efrat’ın,  Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi Bilgisayar Mühenliği Bölümü’nden Amit Zoran ve Moran Mizrahi ile ortaklaşa oluşturdukları bir program sayesinde yaratıldı.

 
Giysilere elastikiyet kazandıran geleneksel bal peteği büzgü işi, 18. yüzyılda keşfedilmiş. 19.yüzyılda elastik kumaşların üretilmeye başlanmasıyla popülerliğini kaybederek sadece dekoratif bir unsur olarak kullanılmaya başlanmış. Efrat, ürettiği yeni çanta modelleriyle geleneksel bal peteği büzgü işini bir bilgisayar yazılımı sayesinde modernize ederek yeniden gündeme getiriyor.

   Tasarımcı hakkında detaylı bilgi için Tamara Efrat
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :