Louis Vuitton’un Soho Mağazasında Gutai’den İzler

Tuba Tellioğlu Şeren / 13 Ocak 2017
Louis Vuitton’un New York Soho’da yer alan 11 bin metrekarelik mağazasının yeni tasarımı mimar Peter Marino’ya ait. Mimar, proje için sanatçı Giuseppe Penone ve Shuji Mukai ile çalışmış. Shuji Mukai tarafından elle boyanan üç sütun, 1950’li ve 1960’lı yıllarda popüler olan Japon avangard Gutai sanat hareketine gönderme yapıyor.

1998 yılında ilk açıldığından bu yana Soho mağazası, moda markasının en önemli uluslararası organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Peter Marino proje sürecinde Soho’nun kültürel, tarihi ve mimari bağlamıyla uyumlu bir tasarım ortaya koymaya çalışmış. Mağazanın 1880'li yıllarda inşa edilen demir strüktürü korunmuş; ayrıca Marino’nun yeni tasarımı binanın birçok orijinal mimari detayıyla uyum gösteriyor.   

Mekanda Campana Brothers’ın ‘Maracatu’ ve ‘Cocoon’ sandalyeleri ile Raw Edges’den ‘Concertina’ sandalye ve masa kullanılmış. 

Louis Vuitton’un yeni mağazası, tasarım mobilya ve aydınlatmaların bulunduğu bir sanat galerisi gibi ele alınmış. Özel bitişlerin ve tasarım mobilyaların öne çıktığı mekanın parlak ve şık görünümü, taşlanmış ve geri dönüştürülmüş ahşap, deri, pirinç ve taş objelerle kontrast oluşturuyor. 

Mağazadaki Japon sanatçı Shuji Mukai tarafından elle boyanan üç sütun, 1950’li ve 1960’lı yıllarda popüler olan Japon avangard Gutai sanat hareketine gönderme yapıyor. Marino, sanat eserlerini odak noktası haline getirmek ve mağaza içindeki sirkülasyonu yönlendirmek amacıyla sütunların arkasındaki duvarı açılandırmış. 

Mağazadaki Japon sanatçı Shuji Mukai tarafından elle boyanan üç sütun, 1950’li ve 1960’lı yıllarda popüler olan Japon avangard Gutai sanat hareketinden izler taşıyor.

Bütün bunlara ek olarak, İtalyan sanatçı Giuseppe Penone’nin  kalıplanmış deri ve bronz malzemelerden yarattığı buruşuk görünümlü enstalasyon, tasarımın ‘doğal karışıklık’ temasına vurgu yapıyor. 

Kaynak, Designboom 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :