Google'dan Gaudi'ye 161. Yıldönümü Kutlaması

mimarizm.com / 25 Haziran 2013

İnsanlık tarihine kalıcı izler bırakan ünlüleri, 'doodle' adlı görseller ile anan Google, dahi Katalan mimar Antoni Gaudi'yi 161. doğum günü vesilesiyle bugün (25 Haziran 2013) başrole taşıdı.


 

Kısa Gaudi tarihi...

Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet olan Antoni Gaudi, Barselona'nın en ünlü mimarlık eserlerinin yaratıcısı olarak bilinir.

İspanya'da Art Nouveau akımının öncüsü olan Katalan mimar Gaudi, 25 Haziran 1852'de Katalonya'nın Reus kentinde doğmuştur. Mimarlık eğitimine 1869'da başlamış, askerlik ve çeşitli başka nedenlerle bu eğitim 8 yıl sürmüştür. Eğitimini tamamladığı 1878 yılında Barselona, sanatsal etkinliklerin merkezi halindedir ve Gaudi'nin kişiliğinin gelişiminde büyük etkisi olmuştur. Gaudi, Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve İngiliz düşünür John Ruskin'den etkilenmiştir. Zaman içerisinde kendi estetiğini yaratan Gaudi, 19. yüzyılın baskın stillerinin önüne geçmeyi başarmıştır.

Gaudi'nin ilk önemli eseri Vicens ailesi için inşa ettiği Barselona'daki Casa Vicens isimli yazlık evdir. Daha sonra sanayici Eusebi Güell ile güçlü bir ilişki kuran Gaudi, bu aile için yaptığı eserlerle tüm Barselona'da adını duyurmuştur. Bu eserler Güell Pavyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı'dır. Diğer önemli eserleri arasında Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası,  La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà ve Battlo Evi bulunur.

Gaudi, 1882'de Francesc de Paula Villar y Lozano tarafından yapımına başlanan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) bazilikasını tamamlama işini 1883'de üzerine almıştır. Zamanla başka tüm işlerinden sıyrılan Gaudi, 1908'den 1926'daki ölümüne kadar sadece La Sagrada Familia ile uğraşmıştır. Gaudi'nin amacı; tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali yaratmaktı. Bu nedenle stüdyosunu da inşaata taşıdı ve hayatını bu esere adadı. La Sagrada Familia'yı bitiremeden 7 Temmuz 1926'da 74 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetti ve La Sagrada Familia'ya gömüldü.
 

Google'da bizi selamlayan mimarlar

Doodle'lar, tatil günlerini ve yıldönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kaşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve spontane değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor. Google ekibinin bugüne kadar 1000'in üzerinde doodle tasarladığı belirtiliyor.

Google arama kutucuğuna ilham olan mimarlardan Frank Lloyd Wright 138. doğum günü (8 Haziran 2005), Ludwig Mies van der Rohe 126. doğum günü (27 Mart 2012) vesilesiyle anıldı. Oscar Niemeyer ve torunu Paulo Sergio tarafından tasarlanan doodle ise Brasilia kentinin yıldönümü şerefine 21 Nisan 2012 günü Google kullanıcılarını selamlamıştı.Doodle arşivi için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :