Kıyafetinin Götürdüğü Yere Git!

Gizem Şahin / 05 Şubat 2016
Birce Özkan imzalı ceket ve etek, kuşlardan ilham alarak kullanıcılarına yeni bir yön algısı kazandırıyor.

İnsanların diğer hayvanlardan farklı olarak iç güdüsel konum ve yön algısına sahip olmadığını ve bu sebeple, özellikle son zamanlarda, yönlerini bulabilmek için gittikçe cep telefonlarına bağımlı hale geldiklerini söyleyen tasarımcı, bu bağımlılığı kırmak için kuşlardan ilham alan interaktif kıyafetler tasarlıyor.

Kuşların göç zamanı hangi yöne uçacaklarını bilmelerinden esinlenerek geliştirilen kıyafetler, kullanıcılar yönlerini kuzeye döndüklerinde harekete geçiyor. Ceketin omuzlarında ve eteğin üst kısmında yer alan siyah tüyler, pamuklu bir malzemeden üretiliyor ve bünyesinde elektronik pusula barındırıyor. Bu pusula ise tüylerin ucundaki motora bağlanıyor. Böylelikle kıyafetin yönlenişine göre harekete geçiyorlar.

Kuşların kanat çırpmasını anımsatan bu hareket, kıyafeti giyen kişinin kuzey yönünü bulmasını sağlıyor. Tasarımcı 'Augmented Jacket' ve 'Augmented Skirt' olarak adlandırdığı tasarımlarının bir adım daha geliştirilmesi halinde Google Maps'e bağlanarak kullanıcıyı tanımlanmış bir rotaya yönlendirebileceğini söylüyor.

Özkan'a göre böylelikle cep telefonlarının kısıtlayıcılığından kurtulanlar çevrelerinin daha çok farkına varabilecek ve daha çok şey deneyimleyebilecekler.

Giyilebilir teknolojiler üzerine çalışmalarını sürdüren Birce Özkan'ın diğer işlerine buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :