Erdem Mimarlar’ın Gelecek Kurgusu: Fütüristik Tepeler

mimarizm.com / 22 Şubat 2018
Yilong District Management Committee tarafından Çin'in Yilong kentinde düzenlenen Fütüristik Şehir Yarışması'nda Erdem Mimarlar'ın projesi 1184 başvuru arasından finale kalmayı başardı.

Erdem Mimarlar, Uluslararası Yilong Fütüristik Şehir Yarışması için geleneksel Çin manzarası ile geleceğin kenti arasındaki yeni ilişkiyi keşfetmeyi amaçlayan "fütüristik tepeler"den oluşan bir proje geliştirdi.

Erdem Mimarlar kurucu ortağı, peyzaj mimari Sunay Erdem, finale kalan projeleri hakkında şu bilgiyi paylaştı:

"Oriental Tepeler Şehri, Xingyi Karst Dağları'nın doğal manzarasından ilham alıyor. Bu ilham, Xingyi zirvelerinin simgesel siluetine uyum sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hava, su, ısı ve enerji akışının neredeyse doğal yollarla yönlendirildiği otonom bir ekosistem yaratıyor. Bir dağ, biyotoplar ve ekonişler oluşturuyor, suyu kanalize ediyor ve ısıyı depoluyor, bunun yanında doğal manzara açısı sağlıyor.

Oriental tepelerin her biri Xingyi'deki ünlü bir dağın geometrisinden türetilmiş konut tipleri. Her tepe kendi içinde özel ve kamusal işlevleri karıştırmak üzere oluşturuldu. Yapay tepeler çevrenin doğal topografyasıyla birleşerek organik bir siluet oluşturuyor. Tepeler halka açık yaya ve araç yollarıyla birbirine bağlanıyor ve bu yapı tüm zirveleri yaşanır kılıyor.

Plan, 1/6000

Plan, 1/3000
 

Oriental Tepeler Şehri, Xingyi Karst Dağları'ndaki panoramik manzaralı ortamlardan yararlanan 3000 konutu içeriyor. Bu fütüristik şehir kurgusu, Yilong Bölgesi'nde kentsel gelişimin geleceğine yönelik önemli bir adım olacaktır. Rüzgar, güneş ve atık yardımı ile şehir, tükettiği enerjiyle aynı miktarda enerji üretecektir. Petrol üzerine kurulu bir toplumda bu, sürdürülebilir planlama yaklaşımına dayalı yeni bir düşünce tarzını ortaya koyacak ve vitrin görevi görecek."

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :