Dünyanın İlk 3D Baskı Ofisi

mimarizm.com / 30 Haziran 2016
Güç ve otomasyon sektörü firması ABB, Dubai'de dünyanın ilk 3D baskı ofis binası için uyguladığı akıllı bina teknolojisini tanıttı. ABB bu projede, aydınlatma kontrolü, paratoner, topraklama, aşırı akım koruması, ana ve tali dağıtım panoları, anahtar-priz serileri ve kablo yönetim sistemlerini sağlıyor.

Emirates Towers yerleşkesindeki bina, Dubai Future Foundation'ın geçici ofisine ev sahipliği yapacak.

ABB’nin uygulamasını üstlendiği elektroteknik bina altyapı yönetimi, KNX bina yönetimi iletişim protokolü ile kontrol edilebiliyor ve ayrıca diğer iletişim protokolleri ile haberleşebiliyor. Aydınlatılan alanların, konfor ve rahatlığı için parlaklık, renk ve renk sıcaklığı kontrolünün uzaktan tabletle yönetilebilmesi sağlanıyor. Buna ek olarak, KNX aydınlatma denetimi, otomatik aydınlatma kontrolüne sahip olmayan bir binaya göre enerji tasarrufunu %25'e kadar arttırabiliyor.

ABB5

ABB

ABB Bina Ürünleri Yöneticisi Mike Mustapha, “‘Office of the Future’ geleceğin bina projeleri için bir vitrin proje. Bizim teknolojimiz bu projenin hedeflerine ulaşmasına; sezgisel arayüz ve olağanüstü tasarıma sahip aksesuarlar ise iç mekanların estetiğine katkıda bulunuyor” diyor. 

ABB2

6 metre yüksekliğinde, 36 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde bir 3D yazıcı binayı inşa etmek için kullanıldı. 3D baskı ofis, özel bir çimento karışımı kullanılarak sadece iki hafta içinde inşa edildi.  Binanın enerji tüketimini azaltabilmek, yapıyı doğrudan güneş ışığından koruyup serin tutmak amacı ile güneşlik gibi pek çok yenilikçi özellik kullanıldı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :