3D Baskılı Bisiklet

Tuba Tellioğlu Şeren / 08 Şubat 2016
Delft Teknik Üniversitesi öğrencileri ve MX3D araştırma stüdyosundan dünyanın ilk 3D baskı çelik iskeletli bisikleti; Arc

Hollandalılar çok yakında dünyanın ilk 3D baskılı çelik köprüsü üzerinden, yine dünyanın ilk 3D baskılı çelik bisikletleriyle geçebilecekler. 
3D baskılı çelikten üretilen Arc bisiklet, Delft Teknik Üniversitesi’nden bir grup öğrenci ile yine aynı yöntemi kullanarak Amsterdam’daki bir kanala 3D baskılı çelik bir köprü inşa etmeyi planlayan araştırma stüdyosu MX3D’nin ortak çalışması sonucunda tasarlandı.

 
Üniversitenin 6 aylık ‘ileri seviyede prototipleştirme’ dersi kapsamında geliştirilen bisikletin iskeleti, her bir parçası robotlar tarafından kaynaklanarak birleştirilen metal bir örgüden oluşuyor.

 
Delft Teknik Üniversitesi 3D Building FieldLab ekibinden Harry Anderson, “Geçtiğimiz on yılda 3D baskı tekniği kullanımı çok yaygınlaştı ancak orta ve büyük ölçekli objeler söz konusu olduğunda teknoloji hala bazı noktalarda yetersiz kalabiliyor. Bizim kullandığımız 3D baskı tekniği ise bu sınırlamaları ortadan kaldırarak her türlü boyut ve formdaki metal obje üretimini mümkün kılıyor” diyor.

   
Proje koordinatörü Jouke Verlinden tarafından yönlendirilen ekip, bisikletin bu yöntemle üretilen ilk model olduğunu dile getiriyor. Standart bir bisikletle aynı ağırlığa sahip olan yeni ürünün iskeleti de taş kaldırımda kullanılabilecek dayanıklılığa sahip.

“İnsanların her gün rahatlıkla kullanabilecekleri işlevsel bir ürün tasarlamak bizim için çok önemliydi. Hollanda’da yaşayan öğrenciler olarak aklımıza ilk, bisikletin gelmesi de son derece doğal. Karmaşık güç ve süreçlerin dahil olduğu bu teknolojiyi bisiklet iskeletiyle test etmenin iyi olacağını düşündük” diyor ekip üyelerinden Stef de Groot.

  
Arc bisiklet, MX3D’nin inşa etmeyi planladığı 3D baskı kanal köprüsünün teknolojisinin tanıtımında da kullanılacak.

 
Tasarımcı Joris Laarman ve Tim Geurtjens tarafından kurulan araştırma ve geliştirme girişimi, tek parçadan oluşan 8 metrelik 3D baskılı köprüyü 2017 yılında Amsterdam’daki kanallardan biri üzerine inşa etmeyi planlıyor.

Bu yazı dezeen’den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :