Adidas'ın Okyanus Temizleyen Ayakkabısı, 3D Teknolojisiyle Gelişiyor

mimarizm.com / 23 Aralık 2015
Adidas ve Parley for the Oceans, bundan 6 ay önce duyurdukları, neredeyse tamamı okyanus atıklarından üretilen spor ayakkabı projesini bir adım daha ileriye taşıyor. Çevreci ayakkabının yeni versiyonunda, 3D baskı ile üretilen orta tabanda, geri dönüştürülmüş polyester ve yasadışı balık ağlarından elde edilen plastik kullanıldı. Adidas bu yeniliği, Paris'te gerçekleşen COP21 İklim Değişikliği Zirvesi'nde duyurdu. 

İklim Değişikliği Zirvesi'nde okyanus hareketi...

Adidas Grubu Küresel Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Eric Liedtke zirvede yaptığı konuşmada, giyim sanayinin yanıt aradığı her soru için devletlere bel bağlayamayacağını söyledi. Dünya liderlerinin iklim değişikliği ile ilgili ortak bir anlaşmaya imza atmak istemesinin harika bir fikir olduğunu belirten Liedtke, "Giyim sanayi artık yönlendirilmek için beklemeyi göze alamaz. Biz de sporculara yönelik sürdürülebilir ve yenilikçi malzemeler yaratmak amacıyla Parley for the Oceans ile birlikte harekete geçtik. Okyanustaki atık plastiklerden üretilen 3D baskı ayakkabı tabanı, ne yarattığımızı sorgulamaya başladığımızda nasıl yeni endüstriyel standartlar oluşturabileceğimizi gösteriyor. Ama Adidas'ın okyanus yararına yaptığı tek şey ayakkabı değil. Plastik torbayı mağazalarımızdan çıkarttık. 31 Aralık'tan itibaren de, iş ortağımız Coty ile birlikte ürettiğimiz Adidas markalı vücut bakım ürünlerinde plastik mikroküre kullanımına son vereceğiz." şeklinde konuştu.

Okyanus atıklarını moda endüstrisi için değerli bir malzeme haline getirmeyi amaçlayan disiplinlerarası "yaratıcılar, düşünürler, liderler" grubu Parley for the Oceans'ın kurucusu Cyrill Gutsch ise, okyanus hareketinin bu konuyu COP21 ajandasına başarılı bir şekilde taşıdığına dikkat çekerek, "Sualtı yaşamının korunması Birleşmiş Milletler'in 14. kalkınma hedefi olarak belirlendi. Yerinde bir siyasi iyi niyet çerçevesinde, kelimeleri eyleme dönüştürmek için doğru zamandayız. Bu yolculukta Adidas'ın desteğini almak ve doğru yönde nasıl somut adımlar atılacağını görmek gerçekten heyecan verici." dedi.

Bu haber, Ecouterre'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :