Calatrava'nın Yaratıcı Süreci Kamera Karşısında

Amber Eroyan / 12 Ocak 2017
Film yapımcısı Alexandra Liveris'in yeni belgeseli, ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava'nın yaratıcı sürecini keşfe çıkmamıza aracı oluyor.

Santiago Calatrava"Eskiz bir zihin alıştırmasıdır" - S. Calatrava

New Yorklu film yapımcısı Alexandra Liveris, yeni çektiği belgeselde ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava'nın yaşamının ve işlerinin portresini çiziyor. Film, Calatrava'nın bir sanatçı ve mimar olarak bakış açısını keşfe çıkarken, New York'ta yakın dönemde hayata geçirdiği Dünya Ticaret Merkezi Ulaştırma Merkezi'ni de mercek altına alıyor.  

Calatrava, filmde projeye ilişkin şu açıklamada bulunuyor: "Bu projedeki öncelikli hedefim, bu kadar hüznün ve çöküntünün yaşandığı bir yere, geleceğe bakan, iyimser bir şeyler sunmaktı."

Dünya Ticaret Merkezi Ulaştırma MerkeziDünya Ticaret Merkezi Ulaştırma Merkezi, ©Hufton + Crow

Yapımcı Alexandra Liveris ise, Calatrava belgeselinin ardındaki düşünceyi şu sözlerle ifade ediyor:

"Santiago Calatrava, büyük çaplı bir yeniden inşa çalışmasının yürütüldüğü ve kent merkeziyle etkileşimimizi değiştiren Ground Zero bölgesindeki iki önemli projenin tasarımını üstlendi. Calatrava tasarımlarının öneminin henüz kolektif bilince tamamen yansımadığını görüyorum ancak, çevremizin ve tarihimizin önemli bir kısmını tanımlamayı başaracağını düşünüyorum. Bu film, ender rastlanan bir zihnin; anıtsal sanatsal bir vizyonla güzel ve işlevsel mekanlar yaratan bir mimarın çalışma sürecini anlamaya yönelik bir davet." 

DOC NYC film festivali kapsamında gösterime sunulan belgeselin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Designboom


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :