Calatrava'nın Mimarlık ile Dansı

Filiz YAVUZ / 26 Mart 2010
Dünya Ticaret Merkezi'ndeki PATH durağı ile New York Bale Topluluğu'nun (NYCB), bedenleri hareket ettirmenin yanı sıra ortak noktası nedir?" sorusuna, New York Post'ta yayımlanan yazısında Koreograf Leigh Witchel "İkisi de aynı süper star mimarı kullanıyor: Santiago Calatrava" diye cevap veriyor.Witchel'a göre New York Bale Topluluğu'nun, 02 Mayıs-27 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin karşısına, yedi yeni gösteriden oluşan "Dansın Mimarisi"  ile çıkacak olması zaten yeteri kadar iddialı, fakat işin en önemli tarafı bu yedi gösteriden beşinin, Calatrava'nın hazırladığı dekorlar eşliğinde sergilenecek olması.

Daha önce hiç tiyatro yapmamış olmasına rağmen, Calatrava'nın kurduğu iletişim sayesinde bütün kamusal projelerinin hem doğada hem de insan vücudunda yankılandığını vurgulayarak Witchel, mimarın "Mimari, dans gibi, aynı zamanda herkesin anladığı bir dildir " dediğini aktarıyor.İki sanat formu arasında köprü

NYBC'nin sanat yönetmeni Peter Martins'in uzun zamandır hayranı olduğu Calatrava'ya iş birliği teklif etmesi üzerine, Calatrava da iki sanat formu arasında köprü kurma şansını elde etmiş oldu.

Witchel, sanatçılar ve mimarlar için bu görevin en zor kısmının, tasarlanmış tüm görkemli dekorlara sahip olan Picasso, Matiss ve Noguchi gibi sanatçıların ayak izlerinin takip etmesi olduğunu ifade ederken, "Ya en iyi tarafı?" sorusuna Calatrava'nın cevabının "Sanatçılarla çalışmak!" olduğunu ekliyor.

İtalyan koreograf Mauro Bigonzetti'nin gösterisi için tasarlanan dekor tamamlandı. Gösteri boyunca sahne altın bir diskin üzerinde asılı duracak. Şu aralar Calatrava ve ekibi Benjamin Millepied'in koreografisinin dekor tasarıma ekleyecekleri iki büyük kemerde kullanılabilecek en iyi malzeme üzerinde çalışıyor.

"58 yaşında kıvırcık saçlı bir oğlan çocuğu"

Witchel, Calatrava'yı şöyle anlatıyor:

"Hala 58 yaşında kıvırcık saçlı bir oğlan çocuğu olan Calatrava, İspanya'dan çıkan bir Rönesans adamı. Mimarlığın ötesinde resimleri ve heykelleri MoMA ve Met'te sergilendi. İngilizce onun yedinci dili, şu anda da sekizinciyi, Portekizce'yi öğreniyor. Buenos Aires'ten Chicago'ya kadar pek çok şehirde İşleri var. New York henüz bir Calatrava yapısına sahip değil, fakat 2014'de açılması planlanan Dünya Ticaret Merkezi'ndeki PATH durağı ile o da olacak."

Haber, New York Post'tan derlenmiştir.

PATH durağı için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :