Koolhaas Film Gururla Sunar: "Bir Tür Mimar"

E. Seda KAYIM / 13 Mart 2009
"Rem Koolhaas: Bir Tür Mimar" (Rem Koolhaas: A Kind of Architect) isimli belgesel, çalışkan ve büyüleyici Hollandalı mimarın tasarımsal serüvenine bir bakış atıyor. Northwest Film Forum'un "By Design" serisinin son halkası olan film, Alman yönetmenler Markus Heidingsfelder ve Min Tesch'in imzasını taşıyor. İngilizce ve Almanca çevrilen, İngilizce alt yazılı olarak 12 Mart'ta vizyona girecek belgesel 97 dakika uzunluğunda. Yani 97 dakika boyunca bol dozda Koolhaas vaadediyor. Muhtemelen anlaşılması zor mimarın konferanslarına gitmektense, kitaplarını okumayı tercih edenlere de yeni bir inceleme / yorumlama mecrası sağlıyor.

Kısmen Rotterdam'ın savaş sonrası kalıntıları arasında büyüyen Koolhaas'ın biyografisi niteliği taşıyan film, mimarın 1950'lerde Endonezya'ya taşınması ile başlıyor. Babası gibi Hollanda'da tanınmış bir yazar haline gelen ve kariyerinde ani bir dönüş yaşayarak sinema eleştirisi ve yönetmenliğe terfi eden Koolhaas'ın Fransız film teorilerine açtığı savaş, Jan de Bont ve Robby Muller gibi dönemin parlak yönetmenleri ile arkadaşlığının da konu edildiği film, mimarın "farklı" hayatına ışık tutuyor.

Hollanda yapımı en pahalı film unvanını taşıyan 1969 tarihli "The White Slave" adlı bir işe de imza atan Koolhaas, belgeselde filmi hakkında "Avrupa'nın sonu hakkında" yorumunu yapıyor ve ekliyor: "O kadar ‘sanatsal'dı ki, sinema salonlarında yalnızca bir-iki hafta gösterildi."Koolhaas'ın "mimarlığın sonradan geldiği" hayatının meslektaşları, arkadaşları, bir sanat eleştirmeni ve Koolhaas'ın kendisi ile yapılmış röportajlar aracılığıyla aktarıldığı belgesel, mimarın üslubunun gelişimi ve diğer mimarlar üzerindeki etkisini araştırıyor. Aynı zamanda bir dizi iptal edilmiş Amerikan projesine karşı duyduğu hayal kırıklığı ile "Pekin yapısı"na –CCTV- beslediği heyecan aktarılıyor. Bir de Koolhaas'ın ilgi çekici mimarlık-senaryo yazarlığı karşılaştırmasına yer veriliyor. Ünlü figür "İkisi de bir olay örgüsüne, bir dizi bölüme ve onları bir araya getiren, ilginç kılan bir montaja sahip" diyor.

Seattle'da, her yıl gerçekleştirilen "AIGA By Design Fest " kapsamında ilk gösterimleri yapılan "Rem Koolhaas: A Kind of Architect" Türkiye'de de vizyona girer mi, bilinmez. Her halükarda bu dokümanter çalışma, OMA'yı satıp AMO'yu açan, Berlin Hollanda Konsolosluğu, Seattle Kitaplığı, Porto Casa da Musica Konser Salonu ve Las Vegas Guggenheim Heritage Müzesi'ni yapan, "Delirious New York" gibi çığır açıcı bir de kitap yazan Koolhaas'ın "delilikle dahilik arasında" gidip gelir gibi gözüken kişisel ve profesyonel yaşamını algılamak için iyi bir fırsat olacak.

Hele ki "cool" Koolhaas'ın film üzerine yorumu şu olduktan sonra: "Benim hakkımda yapılmış, izleyip de beğendiğim tek film."

"Rem Koolhaas: A Kind of Architect" tanıtım filmini izlemek için tıklayınız.

Arthouse Films tarafından piyasaya sürülen "By Design" serisinin diğer filmlerine göz atmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :