Calatrava'nın Tasarımı "Yarının Müzesi" Kapılarını Açıyor

mimarizm.com / 18 Aralık 2015
Santiago Calatrava imzalı Museu do Amanhã (Yarının Müzesi) Rio de Janeiro'nun yenilenmekte olan Porto Maravilha bölgesinde 19 Aralık'ta kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yerel kültürden esinlenerek mimarisiyle kent ve doğa arasındaki ilişkiyi sorgulayan yapı, gezegenin geleceğini konu alan inovatif bir kültür merkezi olarak kurgulanmış. 

Toplam 5000 m² kalıcı ve geçici sergi alanlarını bünyesinde barındıran yapının çevresinde rıhtım boyunca uzanan toplam 7600 m² kamusal açık bir meydan yer alıyor. Strüktür, denize yöneldiği tarafta 45 metre, meydana yöneldiği tarafta ise 75 metre çıkma yapıyor. Bu çıkmalar, yapının yönlenişini vurguluyor.


Fotoğraf: Bernard Lessa

Kalıcı sergi alanları, 10 metre tavan yüksekliğine ve Guanabara koyunun manzarasına sahip olan üst katta yer alıyor. Yapının alt kotlarında ise teknik odalar, yönetici odaları, eğitim faaliyetlerinin gerçekleştiği mekanlar, araştırma mekanları, oditoryum, müze mağazası, lobi, restoran, arşiv ve depo alanı gibi hacimler bulunuyor.


Fotoğraf: Thales Leite


Fotoğraf: Thales Leite

Strüktür kuzey-güney doğrultusunda yönlenerek iskelenin güneyi boyunca bahçeler, yollar ve açık eğlence alanlarından oluşan peyzajın kesintisiz bir şekilde devam etmesini amaçlıyor.


Fotoğraf: Cesar Barreto


Fotoğraf: Thales Leite

Müze yapısı, Porto Maravilha bölgesinin yeniden canlandırılması için planlanan büyük ölçekli bir planın parçası olarak tasarlanmış. Sürdürülebilir tasarım prensipleri doğrultusunda doğal ışık ve enerji kaynaklarını kullanmak üzere inşa edilen yapı, koydaki deniz suyu ile iç mekanların sıcaklığını düzenliyor ve fotovoltaik güneş panelleri ile güneş enerjisi üretiyor.


Fotoğraf: Bernard Lessa


Fotoğraf: Cesar Barreto

19 Aralık'ta açılacak olan müzenin sergileri özellikle artan popülasyon ve yaşam süresi, tüketim alışkanlıkları, iklim değişikliği, genetik mühendisliği ve bioetik, servet dağılımı, teknolojik gelişmeler ve biyolojik çeşitlilikteki değişiklikler gibi konulara odaklanacak.


Fotoğraf: Bernard Lessa


Fotoğraf: Bernard Lessa

Kalıcı serginin küratörlüğünü fizikçi ve kozmolojist Luiz Alberto Oliveira, tasarımını Ralph Appelbaum ve sanat yönetmenliğini Andres Clerici üstleniyor. 


Fotoğraf: Thales Leite


Fotoğraf: Cesar Barreto

Bu haber designboom'dan derlenmiştir.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :