Bir Cephe, İki İşlev

mimarizm.com / 15 Eylül 2021
T-Architects tasarımı LZ's Love Spa, Vietnam'ın Thanh Hoa kentinde, özgün cephesiyle dikkat çekerken çevresindeki dezavantajlı koşullara ve mimari programın gerekliliklerine tasarım diliyle çözüm üretiyor.

Fotoğraflar: Minh Luu

Güzellik salonu ve ev işlevlerini bünyesinde barındıran T-Architects tasarımı LZ's Love Spa'da, salon için dikkat çekici bir görsel çağrışım, sokağa erişim ve açık alanlar talep edilirken, konut biriminin hem özel alanlara hem de kendi girişine sahip olması istendi. Sonuç olarak, Vietnam'ın Thanh Hoa kentinde yer alan yapının kamusal alanla ilişkili cephesinde, yoldan geçenlerin merakını uyandıracak, aynı zamanda tasarım sorunlarına cevap verecek renkli bir yol izlendi. Cephe cam ve grafik olarak delikli alüminyum levhalarla oluşturuldu. Levhanın üç boyutlu geometrisi, yapıya da dinamizm kazandırdı.

Tasarımda cephe, yapım aşamasında olan büyük apartman bloklarının yanında bulunan proje alanının çevredeki hava ve gürültü kirliliğinden kaynaklanan sorunların çözülmesi adına çift cidarlı olacak şekilde kurgulandı. Ayrıca yapının bir kavşağa yakın konumu ile batıya ve güneye bakan 420 metrekarelik bir cepheye sahip olması nedeniyle alüminyum katman yıl boyunca ısı kazanımını düzenlemek için de etkili oldu.

Üç katlı binanın tasarımında mekansal organizasyon açısından esneklik sağlayan bir konsept izlendi. Ana bir atrium etrafında şekillenen yapıda güzellik salonu birinci katta yer alırken, aile etkinliklerinin mahremiyeti en üst katta korundu. İçerideki dolaşımı düzenleyebilmek için müşteri, personel ve konut sakinleri için ayrı ayrı üç ana giriş tasarlandı. Dolaşım düzeninin, iş ve aile faaliyetleri olmak üzere iki işlevin bağımsız çalışmasını sağlayan yatay ve dikey yönler açısından mantıklı olması gerekiyordu. Ayrıca, çalışma alanlarında atriumu görecek bağlantılar sağlandı.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :