Yerel Kültürü Yaşatan Bir Restoran

mimarizm.com / 07 Eylül 2021
Bangkok Project Studio tarafından tasarlanan The Artisans Ayutthaya, Tayland’ın Ban Run yerleşiminde yaşayan ve çalışan kadınların aktardığı bilgi ve lezzetlerin yorumlandığı, böylece halkının kültürel mirasının yaşatıldığı bir restoran olarak bölgeye katkı sunuyor.

Fotoğraflar: Spaceshift Studio

Gastronominin yerel kültürde önemli bir yer tuttuğu Ban Run yerleşiminde sakinlerin çoğunu, yakındaki bir manastırı desteklemek için kendilerini yemek pişirmeye adayan kadınlar oluşturuyor. Onların burada ürettiği değerlere saygı ile ortaya çıkan, Bangkok Project Studio tasarımı restoran projesi "The Artisans Ayutthaya", buradaki yüzlerce yıllık geleneği korumak adına lezzetleri ve bilgi birikimini kamusallaştırıyor.

Esas olarak topluluk uyumuna odaklanılan proje iç yeşil avluları sınırlayacak şekilde düzenlenmiş, yükseltilmiş yollarla birbirine bağlanan aynı büyüklükte iki katlı beş binadan oluşuyor. Her bina yemekle ilgili farklı işlevlere ev sahipliği yapıyor ve adını köyde yaşayıp yemek yapan yaşlı bir kadından alıyor.

Tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerle inşa edilen tasarımda çelik konstrüksiyon ve cam bloklardan meydana getirilen cepheler dikkat çekiyor. Yapıda kullanılan kauçuk çerçeveler rüzgar gücüne dayanacak şekilde güçlendirilmiş bulunuyor.

İnşaat sürecini, zanaat deneyimi olmasa da gerekli bilgi birikimini edinen, kolektif bir öğrenme sürecinin parçası olan ve topluluk değerlerini koruyan yerel halk üstleniyor.

Gün ışığında da geceleri de parıldayan bu cam blok binalar, fenerler gibi ışık saçarak yerel halkın ve onlarla birlikte korunan ortak tarihinin önemli bir simgesi olarak yükseliyor.

Haber domus’tan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :