Yalın Detaylarla Vurgulanan Tasarım

mimarizm.com / 10 Eylül 2021
Seul’un merkezinde, oldukça yoğun bir kentsel alan içinde yer alan One O One Architects tasarımı Hannam Place, kültürel ve ticari işlevlere ayrılmış karma kullanımlı bir bina olarak yükseliyor. Yalın tasarımı ve renklerle kurulan kontrast, yapıya dikkat çekici bir görünüm kazandırıyor.

Fotoğraflar: Jang Mi

İrili ufaklı galerilerin, küçük restoranların, dünyanın dört bir yanından büyükelçiliklerin ve lüks evlerin toplandığı bir mahallede bulunan, One O One Architects tasarımı "Hannam Place", adını da yerleştiği “Hannam-dong” mahallesinden alıyor.

Seul’un merkezinde, oldukça yoğun bir kentsel alan içinde yer alan, yaklaşık 4 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğundaki dar ve uzun yapının alt hacmi ile üst hacmi birbirinden ayrılıyor ve giriş aralarındaki boşluktan sağlanıyor. Mimarların sıklıkla tercih ettiği bu hacimsel ayrışmada alt hacim zeminle yakın ilişki içindeyken üst hacim tasarım koşullarına, kentsel bağlama ve işleve bağlı olarak şekilleniyor.

Yerin ruhuna uygun bir tasarım amaçladıklarını belirten mimarlar, Hannam Place'de üst hacmin cephesini karmaşık çevre durumu için beyaz bir arka plan olarak kurguluyor. Ancak yapının mekanda varlığını ilan edebilmesi içinse mimari detaylar ve metal elemanlar öne çıkarılıyor. Metal öğeler, parlak kırmızı renkleriyle beyaz cepheden dışarı taşıyor, detayları vurguluyor ve yapıya kimliğini kazandırıyor. İnsanların mekandaki hareketlerini göstermek için ise sarmal bir merdiven yerleştirilerek dinamik bir etki yaratılıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :