Betona Adanmış Yaz Okulundan Yeni Eserler

mimarizm.com / 31 Temmuz 2018
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, Çimsa’nın ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren 17. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’na katılan 24 öğrenci, kapanışta eserlerini sergiledi.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, bu yıl Çimsa’nın ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren Betonart​ Mimarlık Yaz Okulu’nun 17’ncisi Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) düzenlendi. Mimarlık öğrencilere profesyonel yaşamın kapılarını açan ve sektöre güçlü bir başlangıç yapmalarını sağlayan programa 17 yıl boyunca 400’den fazla genç mimar adayı katıldı. Sektör profesyonellerinin, akademisyenlerin ve alanında lider kurumların desteğiyle hayata geçirilen yaz okulu, güçlü bir ekosistem oluşturuyor ve genç mimarlara yol gösteriyor.

AGÜ Sümer Kampüsü’nde düzenlenen 17. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 24 öğrencinin eserlerinin yer aldığı, bu yılın temasına da adını veren “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım” sergisiyle sona erdi.

"Geleceğin mimarları yapıtaşımız betona yeni bir anlam katarak, onu yeniden şekillendirdiler"

Yaz okulunun kapanışında, Betonart projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan TÇMB CEO’su İsmail Bulut; “Ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra toplumsal kalkınmada etkin rol oynuyor ve geleceğin mimarlarının sektörle tanışmasına öncülük ediyoruz. 17 yıldır aynı heyecan ve özveriyle parçası olmaktan büyük gurur duyduğumuz Betonart Mimarlık Yaz Okulu'nu bu yıl da tamamladık. Gördüğünüz gibi genç mimarlar, geleceğin mimarları yapıtaşımız betona yeni bir anlam katarak, onu yeniden şekillendirdiler. Güçlü ve sektör için büyük önem taşıyan bir ekosistemin 17 yıl önce temellerini attık ve bu yolculukta 400’den fazla genç mimarın hayatına dokunduk, birçoğu yeni dönemlerde Betonart’ta görev aldı. Biz de bu sinerjinin verdiği güçle aralıksız çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Adı kötüye çıkmış bir malzemeyle yeni denemeler

AGÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. İpek Akpınar, yaz okulu süresince, beton gibi çok sert ve adı kötüye çıkmış bir malzemenin nasıl daha yumuşatılarak ve özel kılınarak, deneysel bir şekilde kullanılabileceğini araştırdıklarını belirterek, “Hepimiz müthiş bir deneyim yaşadık” dedi.

Tasarım işinin kolay olmadığını, çok ciddi yetenekler ve bilgi birikimi gerektirdiğini belirten AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Yılmaz da “Özellikle  betonla yapılabilecek olan tasarım çok daha zor. Hem teknik bilgi hem yaratıcılık hem de biraz akılcılık gerekiyor. Bunların tamamını bizim öğrencilerimizle birlikte ortaya koymuş olmak, öğrencilerimizin bu konulardaki bilgi ve tecrübe birikimini mümkün olduğunca daha ileri bir seviye taşımış olmak bizim için çok önemli” diye konuştu. 

Betondan sanata...

Küratörlüğünü Deniz Aslan ve Nursen Gümüşsoy'un, moderatörlüğünü Tomris Akın, Melike Altınışık, Gürkan Okta, Hakan Tüzün Şengün, Birge Yıldırım Okta, Özlem Kevseroğlu ve Ayşegül Kıdık'ın yaptığı Betonart Mimarlık Yaz Okulu, bu yıl “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım” teması ile düzenlendi. Etkinlik; Mimarlık, İç Mimarlık, Güzel Sanatlar Tasarım ve Peyzaj Mimarlık bölümlerinde 3. sınıfı bitirip, 4. sınıfa geçen öğrencileri buluşturdu. Yaz okuluna katılan 24 öğrenci bu yılın temasından yola çıkarak, yoğun bir program sonunda özgün eserler ortaya çıkardı.

Moderatörlerin yönlendirmesiyle ekiplere ayrılan öğrenciler, yaz okulu boyunca toprağı ve betonu tanıdı. Hayata geçirecekleri eserin çizimini yapan gençler, tasarımlarının prototipini oluşturarak planlamadan uygulama aşamasına geçtiler ve eserlerini ortaya çıkardılar. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği gibi profesyonel yaşamın öncelikli konularıyla ilgili sunumlara da katılarak bilgi sahibi oldular.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :