2010 Spotlight Ödülü'nün Sahibi Sou Fujimoto

bustler.net / 23 Ağustos 2010


Sou Fujimoto, 'Wooden House'da otururken...

Rice Design Alliance (RDA) tarafından ikinci kez düzenlenen Spotlight Ödülü'nün bu seneki sahibi Japon mimar Sou Fujimoto oldu. Houston merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan RDA'in hayata geçirdiği ödül programı, üstün yeteneğe sahip genç mimarları, profesyonel kariyerlerinin erken döneminde ödüllendirmeyi amaçlıyor.

1994'te Tokyo Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra 2000 yılında kendi adını taşıyan Sou Fujimoto Architects mimarlık ofisini kuran Fujimoto; doğa ve yapılı çevre arasında varolan mimari işlerini 'formsuz form' olarak tanımlıyor. Projelerinin çoğunda duyusal deneyimi artırmak üzere malzemeyi katmanlar halinde yerleştiren Fujimoto'nun bu işlerine örnek olarak, büyük beğeni toplayan ödüllü 'Wooden House' (Ağaç Ev) projesi gösterilebilir. 
 
Spotlight Ödülü seçici kurul üyesi ve Rice Mimarlık Okulu öğretim görevlisi Carlos Jimenez, 2010 ödülüne layık görülen Sou Fojimoto için şu açıklamada bulundu:

"Çok boyutlu sadeliğiyle şaşkınlık uyandıran projeler üreten Foujimoto, kısa zamanda mimarlık dünyasında kendine yer edinmeyi başardı. Foujimoto'nun işleri ilk bakışta minimalist gibi algılansa da, daha yakından incelendiğinde program, kültür ve doğanın yarattığı mimari zenginliğe bağlı olarak daha karmaşık bir okumayı açığa çıkarıyor."

Houston'daki Güzel Sanatlar Müzesi'nde 7 Eylül günü düzenlenecek resmi ödül törenininde, Sou Fujimoto ofisini ve çalışmalarını tanıtan bir konferans gerçekleştirecek.

RDA ve Spotlight Ödülü hakkında

Sivil toplum kuruluşu statüsündeki Rice Design Alliance (RDA), mimarlık, kentsel tasarım ve Houston bölgesindeki yapılı çevrenin; eğitim programları, 'Cite: The Architecture + Design Review of Houston' dergisi ve etkinlik programları çerçevesinde iyileştirilmesini amaçlıyor. Halkın katılımına açık bir üyelik sistemi bulunuyor.

Spotlight Ödülü'ne aday gösterilen mimarların, mesleki hayatlarının ilk 15 yılını sürdürüyor olmaları gerekiyor. RDA'in mimarlar ve akademisyenlerden oluşan seçici kurulu, her sene tasarımda mükemmelliğe erişen ve tasarım hayatında başarılı bir gelecek vaat eden bir mimarı Spotlight Ödülü ile mükafatlandırıyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :