2011 Uğurlu Geldi: Barbie Artık Mimar!

Amber EROYAN / 18 Şubat 2011

Mevcut Barbie yelpazesine yeni meslekler eklemek üzere her yıl 'geleneksel' olarak düzenlenen "I Can Be" ("İstersem Olabilirim") yarışmasının bu seneki sonuçları belli oldu. Barbie'yi mimar yapmak için yıllardır azimle yürütülen kampanyaların semeresi sonunda görüldü. Mimar Barbie, pembe proje tüpü ile 2011 Sonbaharından itibaren vitinlerde arz-ı endam edecek.

Hep 'pembe panjurlu ev'lere sahip olan Barbie, bunları tasarlayacak eğitim altyapısına ise bir türlü kavuşamamıştı... Ta ki 2011 sonuçları açıklanan dek. "I Can Be" serisi kapsamında üretilecek olan yeni Barbie'nin 'mimar' olacağı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Günümüzün popüler meslekleri (geçtiğimiz yılın kazananı 'bilgisayar mühendisi' idi) arasında pek rağbet görmeyen 'mimar' seçeneği 2011'den zaferle dönse de, meslektaşlarının kendisini bağırlarına basması ihtimali biraz düşük görünüyor.

Proje tüpünün rengini, Barbie'liğin bir olmazsa olmazı gibi kabul etsek de, straples elbise ile topuklu ayakkabıların ne kadar gerçekçi bir temsil olduğu tartışılır. Elbisenin göğüs kısmındaki kent silueti baskısı meslekle bağlantı kurmaya çalışsa da; kalça üstüne iliştirilmiş baret, hareket kabiliyetini sıfıra indiren devasa bilezik, 'entel' görünümü elde etmenin klişe unsuru 70 ekran gözlük ile Mimar Barbie'miz günün rüküşü olmaktan öteye gidemiyor! Baretin yer aldığı kadrajda topuklu ayakkabı ve straples elbise kombinasyonu konusuna ise hiç değinmeyelim...

Mattel yetkililerinin müstakbel Barbie bebeği ile ilgili açıklamaları ise şöyle:

"Mimar Barbie, gerçek bir mimarın gerek ofis içinde gerekse ofis dışındaki tüm sorumluluklarını yerine getirebileceği şekilde donatıldı. Barbie'nin mimarlıktan esinlenen kent siluetli kıyafeti, çarpıcı renkleri ve duru hatları ile şık bir görünüme sahip. Yeni bebeğimizin tasarımında, American Institute of Architects (AIA) üyeleri ile işbirliğine giderek, 'Barbie I Can Be… Architect' modelimizin mesleği ile uyum içinde olmasına özen gösterdik".

AIA ise açıklamaya cevaben, Mattel ile herhangi bir işbirlikleri olmadığını, yalnızca New York dışında ikamet eden iki üyelerinin firma ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Ancak her halükarda konseptin arkasında olduklarını da belirttiler. Nitekim, AIA'in basınla ilişkiler sorumlusu Matt Tinder da, "Gençleri mimarlık hayali kurmaya teşvik eden bir fırsat yaratıldığı için sevinçliyiz. Mimar Barbie'nin yeni nesli mimarlık mesleği üzerinde düşünmeye sevk edeceği fikrindeyim" ifadesinde bulundu.Olivia Lee'nin, Zaha Hadid'in özgün giyim tarzından esinlenerek tasarladığı 'Zaha' bebeği


Mimar Barbie'nin, siyah giyimle özdeşleşen mimarları tanıtmada ne kadar isabetli bir model olduğu tartışılır ama, yıllardır hezimetle sonuçlanan "I Can Be"den zaferle dönmek mimarların gururunu okşamışa benziyor.

Haber, Architectural Record blogundaki ilgili haberden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :