Barbie Mimar Olabilecek mi?

E. Seda KAYIM / 12 Şubat 2010
Yıllar boyunca Barbie astronot oldu, hemşire oldu, polis ve hatta Amerikan Başkanı bile oldu. Ama Barbie, girdiği 120 "meslek kılığı" arasında hiç "mimar" olmadı. Bufalo Üniversitesi'nden bir mimarlık profesörü ise bunu değiştirmeye kararlı.

Despina Stratigakos, Barbie üreticisi Mattel'in internet üzerinden sürdürdüğü ve oyuncak bebeğin bir sonraki "mesleğini" belirleyecek olan "I Can Be" – "İstersem Olabilirim" yarışmasında "mimar" seçeneğinin kazanması için bir kampanya sürdürüyor.

Kült oyuncak bebek, her ne kadar gerçek dışı ve fiziksel olarak imkansız figürü yüzünden bazı feministler tarafından lanetlense de Stratigakos, Barbie'nin bir mimar olarak sunulmasının yeni nesil kız çocuklarını hala erkek hakimiyetindeki bu mesleki alana adım atma konusunda teşvik edeceğine inandığını belirtiyor.

Buffalo Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde doçent olan Stratigakos "Bu güçlü bir ikon ve hala kız çocuklarına hitap edebiliyor" diyor. "Yeni rol modellerine ihtiyacımız var."

Mimar, çevreci, cerrah, haber spikeri ve bilgisayar mühendisi, oylamada seçilebilecek beşi mesleği oluşturuyor. "Mimar"ın karşısında ise meslek tanımı olarak şu cümle yer alıyor: "Mimar yapı tasarlar ve onların güvenli, sağlam ve karizmatik görünüşlü olmalarını sağlar."


Stratigakos'un Michigan Üniversitesi'nde düzenlediği "Mimar Barbie" sergisinden.

2002 yılında da, Mattel'in "I Can Be" serisini başlatmasının hemen ardından mimarlar ve kütüphaneciler oylamayı kazanmak için sıkı bir yarışmaya girmişlerdi. Stratigakos bunu hatırlıyor; mimarların kazandığını da hatırlatıyor. "Ama Mattel sonradan bir şekilde bu fikirden vazgeçmişti."

Bu durum akademisyene 2007 yılında bir sergi için ilham kaynağı bile olmuş. Michigan Üniversitesi'nde açtığı "Mimar Barbie" sergisi için öğrencilere ve fakülte üyelerine bebeğin "mimar olsa nasıl" olacağını soran Stratigakos, oldukça ilginç cevaplar da almış. Örneğin sergide bulunan işlerden biri "cam tavan mimarı Barbie" adını almış. Yerleştirmenin merkezine de, oldukça aşikar bir Damien Hirst göndermesi ile hamile bir bebek yerleştirmiş.

Üstelik Stratigakos, geçtiğimiz on yıllar içerisinde "üstlendiği" işler arasında çocuk bakıcılığı, çocuk doktorluğu, yarış sürücülüğü ve hatta bebek fotoğrafçılığı bulunan Barbie'nin kaderini değiştirmeye de kararlı. Akademisyen oylama süresince öğrencileri, meslektaşlarını ve uzmanları sık sık oy atmaya çağırmış.

Stratigakos, "İnsanlar, söz konusu oyuncak olduğunda oldukça rekabetçi olabiliyorlar" diyor. Bu rekabetin nasıl sonuçlandığı ise bugün (12 Şubat 2010) ortaya çıkacak. Barbie'nin "nihayet" mimar olup olamadığına şu linkten bakabilirsiniz.

Bu haber Buffalo News'dan çevirilmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :