Mimar Barbie'nin "Hayal Evi"ni Hangi Meslektaşı Gerçeğe Dönüştürecek?

Amber EROYAN / 17 Mayıs 2011

Geçtiğimiz Şubat ayında, yüzü aşkın uzmanlık alanına mimarlığı da ekleyen Barbie, yeni mesleğine yaraşır ev tasarımının peşinde... Şartnamesi bizzat Barbie tarafından hazırlanan yarışma sonucunda ortaya çıkacak ev, bakalım hangi mimarın hayaliyle gerçeğe dönüşecek?


Amerikan Mimarlar Enstitüsü - AIA'in New Orleans'ta gerçekleşen yıllık toplantısında resmi tanıtımı yapılan Mimar Barbie, Ağustos ayında raflardaki yerini alacak. Ancak 125'in üzerinde mesleğe sahip olan ünlü sarışın, kabarık özgeçmişine "mimar" ünvanını eklemiş olsa da henüz yeni mesleğine yaraşır bir ev tasarımına sahip değil...

Bu önemli eksikliği tespit eden Mattel ve AIA, New Orleans toplantısına paralel olarak, "Architect Barbie Dreamhouse Design Competition" (Mimar Barbie'nin Hayal Evi Tasarım Yarışması) mimari tasarım yarışmasının başvuru sürecini başlattı. "Hayal Evi" yarışmasının şartnamesi ise bizzat Barbie tarafından hazırlandı! Zürafa gibi endamlı canlıların da yer aldığı evcil hayvan portfolyosunda, her daim en az 5 canlı barındıran Barbie, ailecek mutlu mesut barınacakları geniş ve stil sahibi bir ev tasarlamalarını bekliyor yarışmacılardan...

Son başvuru tarihinin 27 Haziran olduğu yarışmada, jüri tarafından belirlenecek beş finalist 12 Temmuz günü açıklanacak. Finalist projeler daha sonra halk oylamasına sunulacak ve oylama sonucunda birinci seçilen proje 02 Ağustos 'ta ilan edilecek.

Sadece AIA üyelerinin katılımına açık olması nedeniyle eleştiri oklarına maruz kalan "Hayal Evi" yarışmasının en ilgi çekici kısmının ise şartnamesi olduğu söylenebilir.


Jonathon Adler'in Barbie'den esinlenerek dekore ettiği "Barbie Malibu Dreamhouse"

İşte Barbie tarafından kaleme alınan şartnamenin maddeleri:

- "Hayal Evim bir yandan sürdürülebilir tasarım ilkelerini en iyi şekilde yansıtırken, bir yandan da stil sahibi ve rahat bir mekan sunmalı.

- "Tarzı olan tüm kadınlar, gösterişli ve akıllı bir ev-ofise önem verir. 125 farklı kariyere sahip biri olarak, iş toplantılarımda ihtiyaç duyduğum yüksek teknolojili cihazlarımı barındıracak geniş bir alana ihtiyacım var.

- "Eğlenmeyi çok seviyorum, dolayısıyla açık planlı ve birbiriyle bağlantılı oturma ve yemek odalarım olursa eğlenceye kesintisiz bir şekilde devam edebilirim.

- "Hem işlevsel hem de birinci sınıf cihazlarla donanmış, geniş bir tezgahı olan gösterişli bir mutfağım olmalı. Doğal ışığı sevdiğim için pencerelerin konumu ve boyutu çok önemli. Ne de olsa fena bir şef sayılmam!

- "Bir numaralı moda tutkunu olduğumu dikkate alırsak, ne kadar geniş bir gardroba ihtiyacım olduğunu tahmin edersiniz! Sınırsız sayıda kıyafete ve aksesuara sahibim, dolayısıyla çok sayıda çekmeceye, ayakkabı rafına ve en önemlisi de kolay düzenlenebilecek bir dolap sistemine ihtiyacım var.

- "Haylimdeki banyo ise; ana yatak odasına ve diğer odalara rahatlıkla ulaşabileceğim geniş ve stil sahibi bir mekan.

- "Hayvanları çok seviyorum ve yanımda her zaman en az beş tane evcil hayvanım oluyor (buna zürafam da dahil!). Dostlarımın etrafta rahatça dolaşmaları ve oynamaları için evimin geniş bir arka bahçesi olmalı.

- "Malibu'da doğdum ve tam bir Kaliforniyalıyım. Yani ev denince lokasyonu tek geçerim! Arka bahçeme ve okyanusa bakan enfes manzarlı bir evim olmalı.

- "Topluklu ayakkabı günlük rutinim olduğundan merdiven çıkmayı pek tercih etmiyorum. İkinci ve üçüncü kata erişim için lütfen (pembe) bir asansör eklemeyi unutmayın.

- "Garajım da evim gibi havalı bir mekan olmalı ve en az üç arabamı barındırabilmeli." [Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. ]


Jonathon Adler'in Barbie'den esinlenerek dekore ettiği "Barbie Malibu Dreamhouse"


"Ne istediğini bilen bir kadın az rastlanır bir durum, ne istediğini bilen bir işveren bulmak ise daha bile nadir! Ne diyelim, Barbie yarışması bu haliyle insana tam bir 'hayal projesi' gibi geliyor..." diyen Building Design yazarı Sarah Firshein, hemcinslerine biraz haksızlık mı ediyor bilemedim ama bu şartnameyi bağrına basıp pembiş Barbie evi tasarlayacak erkek mimar da keza nadir bir durum gibime geliyor.


Mimar Barbie'ye Kafkas ve Afro-Amerikalı kardeş gelecek

Barbie'yi mimar yapmak için yıllardır hummalı kampanyalar düzenleyen ve 2011 itibariyle emeline ulaşan Buffalo Üniversitesi mimarlık tarihi profesörü Despina Stratgiakos, AIA'in New Orleans'ta düzenlenen yıllık toplantısında şu açıklamada bulundu:

"Kadınlar yüz yılı aşkın bir süredir, yeni yaşam biçimleri yaratmak amacıyla mimarlık mesleğini seçiyor. Ancak halen bu mesleğin kadınlar için tuhaf bir tercih olduğunu düşünenler var. Bugüne kadar mimarlık mesleğini icra etmiş tüm kadınlara saygı duruşunda bulunan Mimar Barbie, genç kızları, daha iyi bir dünya tasarlayıp inşa etmeye teşvik ediyor."

Kaliforniyalı bebeğin doğum günü, coğrafyasına yakışır bir şekilde Ağustos ayına denk geldi. Okyanusa nazır bir ev isteyen Mimar Barbie, tam anlamıyla bir "yaz bebeği" olacak. İlerleyen aylarda diğer ülkelerde de satışa sunulacak olan Mimar Barbie'nin ayrıca, Kafkas ve Afro-Amerikan sürümlerinin de olacağı bildiriliyor.

"Yılın mesleği: Mimarlık"

Barbie'nin bu seneki mesleğinin "mimarlık" olarak belirlenmesi, kadın mimarlar açısından da güzel bir tesadüf oldu zira 2011 yılı, kadınların mimarlıkla ilgili mesleki birliklere kabul edilişinin 125. yılına tekabül ediyor.


Bu haber; aia.org, curbed.com ve bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :