Mimar Barbie 2012'de de Manşetlerden Düşmüyor

Amber EROYAN / 13 Ocak 2012

Mimar Barbie'yi, mesleği seçmeyi düşünen kadınlara rol modeli olarak sunan Amerikan Mimarlar Enstitüsü | AIA'e göndermede bulunan Architects' Journal (AJ), son sayısında (Ocak 2012) yer alan 'Women in Practice' (Pratiğin İçindeki Kadınlar) dosyasını fırsat bilip ünlü bebeği kapağına taşıdı.

 

Öte yandan, dosyayı hazırlayan AJ editörü Christine Murray, seçimini doğrularken şu notu düşmeyi ihmal etmedi: "Gerçek yaşamdan 60'ın üzerinde daha iyi rol model sayabiliriz."

2011'de üretici firma Mattel tarafından 'Yılın Mesleği'ne değer görülen Mimar Barbie, mimarlık bloglarının yanı sıra; kadının mimarlık pratiğindeki konumunu yüceltmesi nedeniyle, mesleki birlikler tarafından da coşkuyla karşılandı. Amerikan Mimarlar Enstitüsü | AIA, konuya ilişkin olarak Telegraph gazetesine; "Mimar Barbie'nin, yeni neslin mimarlık mesleğini seçmesinde etkili olacağına inananıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Nitekim, Mimar Barbie'yi gündeme getiren ve davanın en ateşli savunucularından olan mimarlık tarihçisi Despina Stratigakos da, Mattel'i ikna ederken; Barbie'nin genç kuşağı mesleğe ısındırmak için iyi bir rol model olacağını savunmuştu.  

Ancak bir oyuncak bebeğin geçerli bir rol modeli olamayacağını düşünen AJ ekibi, 2012'nin ilk sayısına ilham veren 'Women in Practice' dosyası vesilesiyle, 'plastik olmayan' ve gerçekten mesleğin içinden gelen 60'ın üzerinde kadın mimarı sayfalarına taşıdı.    

Zira, AJ tarafından gerçekleştirilen 'Women in Architecture' (Mimarlık Dünyasındaki Kadınlar) anketinin de işaret ettiği gibi, asıl mesele kadınları mesleğe çekmekten çok, onların pratiğin içinde kalmasını sağlamak. Birleşik Krallık'taki mimarlık öğrencilerinin yarısı kız öğrencilerden oluşturuken, bu oran pratiğe geçişle birlikte yüzde 20'lere düşüyor.

Bu tespitten hareketle 'Women in Practice' sayısını hazırlayan AJ; mimarlık pratiğinin içindeki kadınların, gerek kariyer gelişimi gerekse maaş anlamında erkeklerle eşit muamele görmesini ve böylelikle mesleğe ilgi duyan diğer kadınlar için başarılı rol modelleri oluşturmalarını desteklemeyi amaçlıyor. Derginin bu doğrultuda hayata geçirdiği bir diğer girişim ise 'Women in Architecture' ödülleri.  

Mimar Barbie'yi kapağa taşırken, bebeğe, piyasaya sürerken kullanılan pembeli jean elbisenin yerine, siyah deri bir ceket ve elbise giydiren Christine Murray, böylece 'siyah giyinen mimar' klişesine de şaka yollu bir göndermede bulunuyor.

Barbie yerine gerçek kadın mimarlardan esinlenmek isteyenler; AJ'in bu özel sayısına göz atmayı ihmal etmeyin!


Bu haber, Architects' Journal'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :