SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi Kamu Programları

mimarizm.com / 11 Eylül 2018
125 binden fazla çevrimiçi belgeyle 20. yüzyıl Türkiye’sinde yapılı çevrenin gelişimini ayrıntılandıran ve Kalebodur desteğiyle içeriği her yıl genişletilen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nden seçili konular, bir dizi programla ele alınacak.

Clemens Holzmeister’ın Ankara’daki Çinici Mimarlık’a ziyareti, tahminî 1970’ler sonu / SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

SALT Araştırma, Kalebodur’un desteğiyle çalışmaları yürütülen Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin katmanlı araştırma potansiyellerini örneklendiren kamu programları gerçekleştiriyor.

Mimarlık Haftası’nda, akademisyen mimar İdil Erkol Bingöl’ün katılımıyla yapılacak bir geziyle Utarit İzgi Arşivi’nde fotoğrafları bulunan, Burgazada’daki Kamhi-Grünberg İkiz Villası incelenecek. İletişim tasarımcısı Ömer Durmaz’ın 24 Ekim’deki konuşmasında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) etkinlikleri için tasarlanmış çeşitli afişlerin kültür tarihindeki önemi değerlendirilecek. Akademisyen iç mimar ve çevre tasarımcısı Deniz Hasırcı ile akademisyen mimar Zeynep Tuna Ultav’ın 12 Aralık’taki konuşması ise, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nde yer alan ve mimarların Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubuna odaklanacak.


PROGRAM:

6 Ekim Cumartesi
Burgazada


GEZİ: KAMHİ-GRÜNBERG İKİZ VİLLASI


Utarit İzgi’nin tasarladığı Kamhi-Grünberg İkiz Villası, 1968 yılında Burgazada’nın İndos Mevkii’nde inşa edilir. Tek bir çatı altında iki bağımsız bölüm olarak kurgulanan villa, mimarın erken dönem modernist üretimlerinden olup hasar görmeden bugüne ulaşabilen nadir yapılarındandır.

Akademisyen mimar İdil Erkol Bingöl’ün katılımıyla gerçekleştirilecek gezide, yapının mekân kurgusu, strüktürü, biçim diliyle malzeme kullanımı incelenerek İzgi’nin projelerini ayrıcalıklı kılan nitelikler üzerinde durulacak.

Kamhi-Grünberg İkiz Villası, Burgazada / SALT Araştırma, Utarit İzgi Arşivi

Katılımın 15 kişiyle sınırlı olduğu gezinin kayıt süreçleri SALT Online Facebook sayfasından yürütülmektedir. Program dili Türkçe’dir.

İdil Erkol Bingöl
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde üçüncü yıl tasarım stüdyosuyla birlikte modern mimarlık ve kent tarihi üzerine lisans dersleri veriyor. Araştırmaları, modern mimarlık tarihi ve kuramı ile yerel modernliklere yoğunlaşıyor.

*

24 Ekim Çarşamba, 19.00
​SALT Beyoğlu, Açık Sinema


KONUŞMA: AFİŞİN ARŞİVİ VE BİR MİKRO ÖRNEK: AKM GÖSTERİ AFİŞLERİ KOLEKSİYONUNUN İNCELENMESİ​

İletişim tasarımcısı Ömer Durmaz, SALT’ın 2012’de gerçekleştirdiği Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 sergisi bağlamında Hayati Tabanlıoğlu Arşivi bünyesine katılan bir afiş seçkisine odaklanacak. Konuşmada, Türkiye’de afiş koleksiyonculuğunun tarihsel gelişiminin yanı sıra, bu arşiv belgelerinin kültür tarihi açısından önemi değerlendirilecek.

SALT Araştırma, Hayati Tabanlıoğlu Arşivi / İsmail Hakkı Aksu’nun izniyle

Durmaz, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 68 etkinliğinin afişleri üzerinden afiş biriktirme, muhafaza etme ve koleksiyonları sergileme konularını tartışmaya açacak. Ayrıca, grafik tasarım ürünlerinin arşivlerde nasıl konumlandığına değinecek.

Herkesin katılımına açık olan bu programın dili Türkçe’dir.

Ömer Durmaz
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi; görsel iletişim kültürü, grafik tasarım tarihi, tasarım yönetimi ve arşivi alanlarında çalışıyor.

*

12 Aralık Çarşamba, 19.00 
SALT Beyoğlu, Açık Sinema

KONUŞMA: ALTUĞ-BEHRUZ ÇİNİCİ ARŞİVİ IŞIĞINDA HOLZMEISTER’A BAKIŞ

SALT Araştırma Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nin içeriği, mimarların proje sözleşmelerinden inşaat seyir raporlarına, dilekçelerinden mektuplarına uzanan bir çeşitlilik gösterir. Çiniciler’in Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubu, mesleki ve kişisel ilişkilerin ara kesitinde duruşuyla arşivde özel bir konuma sahiptir.

DATUMM: Dokümantasyon ve Arşivleme Türkiye’de Modern Mobilya projesinin yürütücülerinden iç mimar ve çevre tasarımcısı Deniz Hasırcı ile mimar Zeynep Tuna Ultav, Çiniciler’in Holzmeister’la bağlantılarına dair önemli bilgiler içeren bu yazışmaları, tasarım tarihi çalışmaları çerçevesinde değerlendirecek.

Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir.


Clemens Holzmeister’ın Ankara’daki Çinici Mimarlık’a ziyareti, tahminî 1970’ler sonu / SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

Deniz Hasırcı
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde Temel Tasarım ve Ergonomi dersleri veriyor; mobilya ve iç mimarlık tarihi üzerine araştırmaları bulunuyor.

Zeynep Tuna Ultav
Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile İç Mimarlık Anabilim Dalı’nın başkanlık görevini yürütüyor. Araştırma konuları arasında modern mimarlık eleştirisi, modern Türk mimarlığı, iç mimarlık ve mobilya tarihi ile edebiyat, ideoloji ve ütopyanın mimarlıkla ilişkisi yer alıyor.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi hakkında:
SALT Araştırma, kapsamlı sayısallaştırma ve kataloglama süreçleriyle Türkiye’de 20. yüzyılda etkin mimar ve tasarımcıların mesleki belgelerini saltresearch.org’da erişime açmayı sürdürüyor.

Mimarlık ve tasarım alanlarında nitelikli araştırmalara katkı sağlayan koleksiyonda, Mustafa Şemsettin Şeniz, Harika-Kemali Söylemezoğlu, Ali Saim Ülgen, Utarit İzgi, Fazıl Aysu, Hayati Tabanlıoğlu, Cengiz Bektaş, Altuğ-Behruz Çinici, Erkal Güngören, Peykan-Yaşar Dalbaşar, Sadi Öziş ve Kare Metal, Bediz-Azmi Koz arşivleri ile Rahmi M. Koç Arşivi ortaklığında hazırlanan Sedad Hakkı Eldem Arşivi yer alıyor. Bu kaynaklara, Kayıhan Türköz’ün 1970’ler ve 1980’lerden İstanbul fotoğrafları ile Sedad Hakkı Eldem, Hayati Tabanlıoğlu, Halûk Baysal, Melih Birsel, Doğan Tekeli, Sami Sisa ve Aydın Boysan gibi mimarların üretimlerini belgeleyen Gültekin Çizgen’in fotoğraf seçkisi eşlik ediyor.

SALT’ın Eylül 2012’den bu yana çeşitli sergi ve konuşma programlarını iş birliğiyle düzenlediği Kalebodur, SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin tek destekçisi konumunda bulunuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :