Kutluğ Ataman, Arşivini SALT Araştırma'ya Devretti

mimarizm.com / 11 Haziran 2012

Sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman, arşivinin tamamını araştırmacı, öğrenci ve akademisyenlerin kullanımına açmak üzere SALT Araştırma'ya devretti.

Ataman'ın öğrencilik yıllarından başlayarak ürettiği tüm filmleri ve sanat eserlerinden oluşan arşivi, SALT Galata'da bulunan SALT Araştırma'da erişime açıldı. Arşivin içeriğini ayrıca saltresearch.org üzerinden incelemek mümkün.


  Foto: Shane Deegan

"Şimdiye kadar yaptığım işlerin yanı sıra ilerideki işlerimi de kapsayacak olan arşivimi tek bir kurum üzerinden paylaşıma sunmak üzere, Türkiyeli sanatçılara ilişkin önemli bir altyapı ve birikime sahip SALT Araştırma'ya devrettim" açıklamasını yapan Ataman, akademik çalışmalar yürüten araştırmacıları kültür üretimiyle buluşturan kurumların gerekliliğine de dikkati çekti.


Kamuya açık kapsamlı bir kütüphane ve arşiv: SALT Araştırma

Geniş kapsamlı bir kütüphane ile fiziki ve dijital dokümanları içeren arşivleri bir araya getiren SALT Araştırma kamuya açık ve ücretsiz. SALT Araştırma'nın katalogladığı ve dijital ortama aktardığı arşivler; sanat, mimarlık ve tasarım ile sosyal ve ekonomik tarih alanlarını kapsıyor. Sanat arşivleri arasında Türkiye Sergi Arşivi, İstanbul Bienali Arşivi ve Türkiye Sanatçı Dosyaları bulunuyor. SALT Araştırma ayrıca, Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi ve Ahmet Öktem Arşivi gibi sanatçı arşivlerini de içeriyor.


Kutluğ Ataman kimdir?
1961, İstanbul doğumlu güncel sanatçı ve yönetmen. İstanbul ve Londra'da yaşıyor. Université Paris-Sorbonne'da sinema eğitimi aldı; aynı alandaki yüksek lisansını 1988'de University of California, Los
Angeles'ta (UCLA) tamamladı. 2004'te Carnegie Museum of Art tarafından Carnegie Prize'a layık görüldü. Aynı yıl, Tate Modern'ın düzenlediği Turner Prize'a aday dört sanatçı arasında yer aldı. Ataman, sinema filmleriyle de çeşitli uluslararası ödüller aldı. ArtAsiaPacific dergisinin 2010 yılı için yayımladığı almanakta "Asya'nın en etkili beş sanatçısı" arasında gösterildi. 2009'da Abraaj Capital Art Prize'ın sahibi oldu. 2011'de ise, European Cultural Foundation (ECF) Routes Princess Magriet Award'a layık görüldü. Ataman'ın işleri MoMA (New York), Tate Modern (Londra), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (Viyana), Dimitris Daskalopoulos Koleksiyonu (Atina) ve Carnegie Museum of Art (Pittsburgh) başta olmak üzere pek çok önemli koleksiyonda yer almaktadır. Documenta (2002), Berlin (2001), Sao Paulo (2002), İstanbul (1997, 2003, 2007, 2011) ve Venedik (1999) bienalleri ile Tate Trienali (2003) gibi birçok uluslararası sergiye katılmıştır. MAXXI, Whitechapel Gallery, Ludwig
Museum, Vancouver Art Gallery, The Orange County Museum of Art, MuHKA, Artangel, Museum of Contemporary Art Sydney, Serpentine Gallery, Copenhagen Contemporary Art Centre, İstanbul Modern Sanat Müzesi ve ARTER gibi önde gelen uluslararası kurumlarda kişisel sergileri düzenlenmiştir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :