Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye

mimarizm.com / 06 Mart 2018
Berlin, Boston, İstanbul ve Mumbai merkezli dört araştırma aracılığıyla disiplinler arası kent çalışmalarına yönelik yenilikçi yöntemleri inceleyen "Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye" sergisi 7 Mart - 1 Nisan tarihlerinde SALT Galata’da.

Görsel: © Harvard Mellon Kent Girişimi

Küratörlüğünü Eve Blau ve Robert Gerard Pietrusko’nun üstlendiği "Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye" adlı sergi, Harvard Mellon Kent Girişimi’nde disiplinler arası kent çalışmaları için geliştirilen yenilikçi intermedya yöntemlerine odaklanır.

Urban Intermedia, Kentsel İntermedya© Harvard Mellon Kent Girişimi

Harvard Üniversitesi ve Andrew W. Mellon Vakfı’nın desteklediği dört yıllık bir proje kapsamında; Berlin, Boston, İstanbul ve Mumbai merkezli dört kent araştırması temelinde hazırlanan sergi, bu alandaki kalıplaşmış anlatılar ve hâkim kavramsal çerçevelerin dışında kalan tema ve hikâyelere yer verir. Arşiv belgeleri, dijital veri setleri, mimari çizimler, fotoğrafçılık, kartografi, grafik tasarım, yazılı içerik, animasyon, film ve video gibi araçların kullanımıyla kentsel çevre, şehirde yaşayanlar ve şehir kültürüne dair üretilen yeni çalışma yaklaşımları, görsel anlatımlarla sunulur.

Kentsel İntermedya’nın bağlamı

Harvard Mellon Kent Girişimi bünyesinde, çeşitli araştırma ve tasarım ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen Kentsel İntermedya projesi, mesleki sınırları aşan disiplinler arası bir iletişim ve iş birliğinin önemine dikkati çeker. Her uygulama alanı ve disiplinin kendine özgü bilgi üretiminde belirli “kör noktalar” vardır. Bu bağlamda gerek proje gerekse sergi, ancak bir başka bilgi türü ve disiplin dâhilinde ele alınıp anlamlandırılabilen bu kör noktalara yoğunlaşır.

Zeytinburnu, © Harvard Mellon Kent Girişimi

Girişim tarafından önerilen, görsel materyal kullanımı açısından zengin yeni araştırma yöntemleri, fiziksel ve dijital medyayı birtakım teknolojilerle iletişime sokarak birbirine tanıtmayı amaçlar. Bu yolla hibritleşerek yapısal bir ilişki içerisinde nitelik ve teknik paylaşımına geçen görsel araçlar, şehirler hakkında bilgi üretim süreçlerine yönelik yeni intermedya dilleri oluşturur. Söz konusu yöntemler, kentsel fenomenlerin karmaşası ve dinamizminin eleştirel açılardan incelenmesine, çok katmanlı mekânsal ve zamansal hikâyelerin görselleştirilmesine imkân tanır.

İstanbul, Boğaz geçişi, © Harvard Mellon Kent Girişimi

Projenin sergileştirilmesi ve görsel içerik

Berlin, Boston, İstanbul ve Mumbai, tıpkı birer portal gibi, serginin temelini teşkil eden şu 3 ana temaya açılır: Planlı-plansız, formel-informel süreçlerin birbirine bağımlılığı; Göç ve devingenliğin kentsel izleri ile kapsama ve dışarıda bırakma biçimleri; Doğa ve teknoloji ile kentsel ekoloji ve altyapı sistemlerinin ilişkisi.

Kentsel İntermedya, projenin üç bileşeni olan kent, arşiv ve hikâyeyi bir araya getiren bir araştırma, bir metodoloji denemesi ve bir arayüzdür. Her hikâye, kentsel çevre ve süreçlere dair mevcut anlayışları sorgulamak üzere, iç içe geçen bir dizi matris üzerinden bugünün meselelerini tarihi ve mekânsal boyutlarıyla araştırır. Matrislerin aracılık ettiği hikâyeler, sergide yorumlamaya, ayrıntılandırmaya ve anlamsal olarak yeniden kurgulamaya açıktır. Arşiv kısmıysa, kaynağıyla künyelenerek hikâyelere eşlik eden muhtelif görsellerden oluşur. Bu şekilde, saha çalışması ya da arşiv araştırması esnasında edinilen her bir belge, fotoğraf, harita, film ve videonun tarihsel ve nesnel bütünlüğü korunur. Kat -1’deki sergi mekânında ekranlara yansıyan hikâyelerle eş zamanlı olarak akan bu arşiv kayıtlarının bir kaynak havuzu meydana getirmesi, her bir belgenin bir diğer anlatıcı ve kurgusallıkla bambaşka hikâyelerin önünü açabileceğine işaret eder.

Küçükçekmece, © Harvard Mellon Kent Girişimi

27 Ocak - 21 Şubat 2018 tarihlerinde Berlin’deki AEDES Architecture Forum’da düzenlenen bu sergi, SALT Galata’daki sunumunun ardından, 15 Nisan - 9 Mayıs tarihlerinde Mumbai’deki Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya’da gerçekleştirilecektir.

Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye, 7 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında SALT Galata, Kat -1'de izlenebilir.


Sergi Künyesi

Küratörler:

Eve Blau ve Robert Gerard Pietrusko
Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü

Sergi Tasarımı:
Eric Höweler
Höweler + Yoon ve Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :