Bülent Erkmen 40. Yıl Sergisi: “Remix”

mimarizm.com / 06 Nisan 2018
Bülent Erkmen 40 yıla yayılan tasarım üretimini Akbank Sanat’ta “remix”liyor!

Bülent Erkmen, Akbank Sanat’ta açtığı “Remix” başlıklı sergiyi 1970’lerin sonlarından toplayıp getiriyor. 

Sosyokültürel üretimi tasarım diliyle sahneye koyan 'rejisör'

Grafik tasarımın tüm alanlarında ürettiği işlerin yanı sıra, sergi mekanı, sergileme tasarımları ve tiyatro alanındaki çalışmalar ile eşarp, gömlek, takı, çini, halı gibi üç boyutlu nesne tasarımları ve özel projelerle binbir yöne açılan bir üretim fabrikası var karşımızda.

Sergide yer alan 400’ü aşkın işi düşündüğümüzde, Erkmen’i bir tasarımcıdan çok, Türkiye’nin sosyal ve kültürel üretimini tasarım diliyle sahneye koyan bir rejisör olarak görmek mümkün.

Bülent Erkmen, Remix

Bülent Erkmen, Remix
Bülent Erkmen, Remix
“Tasarım her şeyden önce bir yapı kurma sanatıdır. Malzemesi, mekanı, işlevi ne olursa olsun, tasarımsal yapı kendisinden beklenen (sipariş) ile yöneldiği mecra (kişi, kişiler, kitle) arasında hep işler halde kalmalıdır. İster bir dil kurgusu üzerinden somut işaretler göndersin, dolaşıma soksun, ister soyut çağrışımların paylaşımına yol açsın, tasarım özünde kesintisiz bir tercüme pratiğidir.” diyen Bülent Erkmen, bu sergide elindeki desteyi karıp yeniden dağıtıyor. 40 yıla yayılan bir yaratım ve üretim sürecini “remix”liyor.

Erkmen'in labirentinde kaybolmak...

Serginin labirent çağrışımlı kurgusu ve dışarıya kapalılığı, izleyiciler sergiyi gezerken işler arasında kaybolsun, yerini yönünü şaşırsın, böylece kendi güzergahlarını kendileri belirlesinler diye oluşturumuş. Erkmen’in işlerinde kaybolmak, umulmadık bir keşfin, bir icadın hemen eşiğinde bulunmak demek.

Erkmen, 1990-2000 yılları arasında, her biri iki yıllık bir dönemi ele alan beş kişisel “sergi/kitap”tan oluşan dizinin sonrasında, 2000-2004 yılları arasını 2014’te “Son İşler”, 2004-2011 yılları arasını ise 2011’de “Son İşler 2” başlığı altında sergilemiş ve kitaplaştırmıştı.

Bülent Erkmen, Remix

Bülent Erkmen, Remix

Bülent Erkmen, Remix

Bülent Erkmen’in “Remix” başlıklı sergisi 18 Nisan - 10 Haziran 2018 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :