'i-ka-se-ve'yi Anlatan Kitap Yayımlandı

mimarizm.com / 24 Ocak 2013

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)'nin, kuruluş aşamasından kırkıncı yılını kutladığı 2012 yılının sonuna kadarki tarihini anlatan "i-ka-se-ve: 370 Kişi İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 40 Yılını Anlatıyor" adlı kitap yayımladı.Kurumun kırk yıllık tarihine tanık olan 370 kişinin gördükleri, duydukları, yaşadıkları ve hatırladıklarından yola çıkılarak kurgulanan "i-ka-se-ve", 1973 yılında İstanbul Festivali'ni düzenlemek üzere yola çıkan ve bugün farklı disiplinlerdeki kapsamlı çalışmalarıyla Tükiye'nin uzu ömürlü kültür kurumu olan İKSV'nin 40. yılına "nasıl" ulaştığını anlamak için bir kapı aralıyor. Eczacıbaşı Holding'in katkılarıyla yayımlanan, İlkay Baliç ve Didem Ermiş'in hazırladığı kitabın tasarımını Bülent Erkmen üstlendi.


Bülent Eczacıbaşı, İlkay Baliç, Didem Ermiş, Bülent Erkmen, Görgün Taner


Yapbozun parçalarını bir araya getiren kitap

İKSV'nin 40. yılı için hazırladığı "i-ka-se-ve" kitabının tanıtımı için 24 Ocak Perşembe sabahı İKSV binasında yer alan X Restaurant'ta bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, kırk yıllık birikimlerini bir kitapla kayıt altına almak ve bu yolculuğunun hikâyesini aktarmak istediklerini belirtrek kitaba ilişkin şunları söyledi: 

"i-ka-se-ve adını taşıyan ve kolektif bir kurum tarihi olarak hazırlanan bu kitap, İKSV'nin bir 'İstanbul Festivali' düzenleme hedefiyle yola nasıl çıktığını, bu süreçte uluslararası nitelikte dört festival, iki bienal ve yıl boyunca özel etkinlikler gerçekleştiren bir kurum haline nasıl geldiğini anlatıyor. Ayrıntılı bir sözlü tarih ve arşiv çalışması sonucunda adeta bir yapbozun parçaları bir araya getirilircesine hazırlanan bu kitabı sizin de severek okuyacağınızı ümit ediyoruz." dedi.

"İKSV'yle ilgili neyi merak ettiğimizi sorarak işe başladık"

"i-ka-se-ve" kitabının fikir, araştırma ve editoryal çalışma süreçlerini üstlenen isimlerden İlkay Baliç, yayına ilişkin bilgi verirken, "İKSV gibi bir kurumun tarihini yazmaya girişirken önce kendimize okuyucu olarak İKSV'yle ilgili neyi merak ettiğimizi sorarak işe başladık. Tek tek festivallere veya bienallere değil, bir kurum olarak İKSV'nin bütününe, işleyişine, nasıl oluşturulduğuna, nasıl idare edildiğine, alınan kararlara, zamanla geçirdiği dönüşümlere odaklanmayı hedefledik. Sonuçta ortaya çıkardığımız kitap, kurumun tarihini, bu tarihe farklı şekillerde katkıda bulunmuş kişilerin ağzından anlatıyor. Sözlü tarihten, kişisel tanıklıklardan ve öznel deneyimlerden besleniyor." dedi.


  İlkay Baliç ve Didem Ermiş

Aynı zamanda İKSV'nin Kurum Kimliği ve Yayınlar Yöneticisi olan Didem Ermiş ise "Sözlü ve yazılı görüşmeler ile İKSV arşivi ve gazete arşivlerinde yaptığımız çalışmalar sonucunda kitapta birkaç farklı nitelikte malzemeyi bir araya getirdik. Kitabın kurgusu, İKSV'nin, tek tek kişilerin varlıklarından, katkılarından, sözlerinden oluştuğunu düşündüğümüz yapısına bir karşılık vermeye çalışıyor" diyerek; "Kitabın okuyucular için Türkiye'de kültür-sanat alanında son 40 yılda olup bitenlere dair de ipuçları sunacağını" umduklarını belirtti.

Basın toplantısına ayrıca, kitabın tasarımını yapan İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen de katıldı.


İKSV'nin 40 yılı 1,5 yılda derlendi 

Kitap projesi için İKSV'nin 40 yıl boyunca "neler yaptığı" değil bütün bunları "nasıl" yaptığı fikrinden yola çıkan İlkay Baliç ve Didem Ermiş, İKSV tarihine tanıklık etmiş toplam 260 kişiyle sözlü ve yazılı görüşmeler yaptılar ve 110 kişinin kitaplarda, gazetelerde, dergilerde yayımlanmış İKSV'ye dair yazılarından ve daha önceki yıldönümlerinde yapılan araştırmalar çerçevesinde İKSV arşivinde yer almış anılarından alıntılar derlediler.
 
Bir buçuk yıllık hazırlık sürecinin sonucunda ortaya çıkan "i-ka-se-ve", İKSV ailesinin büyüme, yeni festivallerin ortaya çıkma ve gelişme, vakfın ulusal ve uluslararası alanda bilinirliğinin artma süreçlerini anlatırken organizasyonel anlamda kazanılan tecrübeler, yapılan hatalar, alınan dersler, sevinçler ve hayal kırıklıklarını bir araya getiren ilk ve tek kapsamlı yayın olma özelliğini de taşıyor. 670 sayfalık kitap, İKSV'nin kuruluş fikrinin somutlaştığı 1972 yılından başlayarak, bugüne kadar geçen 40 yıllık süreci, yıllara göre bölümlenmiş olarak anlatıyor.

Eczacıbaşı Holding'in katkılarıyla yayımlanan "i-ka-se-ve: 370 Kişi İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 40 Yılını Anlatıyor", 24 Ocak tarihinden itibaren İKSV Tasarım Mağazası'nda ve 7 Şubat'tan itibaren Türkiye genelinde tüm kitapevlerinde satışa sunulacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :