"Metropol Yeşili"nin Kağıda Dökülmüş Hali

mimarizm.com / 20 Şubat 2014

Dokuz yıldır yayımlanan Akın Nalça Kitapları'nın 10.'su olan "Metropol Yeşili / Teorik ve Fotografik Mikrogözlemler", metropol içinde sıkışıp kalakalmış doğanın "halleri" üstüne bir kitap.Kitapta, kentteki bitkiler, yapılı çevre ve yeşil arasındaki ilişki üstüne 2009'dan bu yana çalışan Ali Taptık'ın "Yeni Bitki Örtüsü" isimli serisinden seçilen fotoğralara, Georg Simmel 'in 1903 tarihli "Metropol ve Zihinsel Hayat" başlıklı yazısı eşlik ediyor.

Metropol Yeşili ancak küçük ceplere, nişlere sığınarak varolabilen metropol aktörlerinden biri. Her metropollü gibi yeşil de başka aktörlerin insafına kalmış bir yaşam sürdürüyor. Her metropolitan aktör gibi onun varlığı da trajik, çünkü kırılgan. Metropolü biraz daha taze bir bakışla okumak için daha çok sayıda Georg Simmel'e ihtiyaç var!

Yayına başladığından bu yana ana ilgi eksenini, sadece konu olarak değil, nesne üretimi bağlamında da tasarım olarak belirleyen Akın Nalça Kitapları'nın bu yeni kitabı da bir nesne-kitap. Tasarımı, içeriği okunur kılmakla sınırlı görmeyen, içerikle tasarım arasında gerilimli bir ilişki kurmayı hedefleyen kitabı Bülent Erkmen tasarladı.

Satın almak için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :