Bülent Erkmen'in "Son İşler"i Bu Kez Milli Reasürans'ta

mimarizm.com / 20 Nisan 2012
Bülent Erkmen'in "Son İşler"i Bu Kez Milli Reasürans'ta

Bülent Erkmen'in, 2004 yılından bu yana yaptığı çalışmalarından oluşan "Son İşler 2" sergisinde, ağırlıklı olarak sanat ve kültür alanına odaklanmış çalışmalar yer alıyor.
Erkmen, 1990-2000 yılları arasında, her biri iki yıllık bir dönemi ele alan beş kişisel sergi/kitaptan oluşan dizisinin sonrasında, 2000-2004 yılları arasında çalışmalarını 2004'te "Son İşler" başlığı altında sergilemiş ve kitaplaştırmıştı.

Erkmen'in sanat ve kültür alanına odaklanmış çalışmalarının ağırlık taşıdığı "Son İşler 2" sergisinde; Lizbon Ulusal Çini Müzesi'nde sergilenen çini tasarımı, İstanbul sokak adı ve kapı numarası tabelaları, 15. Tiyatro Festivali ve 4. Tiyatro Olimpiyatları için tasarladığı "İki Kişilik Bir Oyun" ve "İstanbul" çikolataları gibi farklı tasarım konuları yer alıyor.

Sergide Erkmen'in 15 yıldır aralıksız sürdürdüğü ve son dönemde dışarıdan taşıdığı hazır nesnelerle metaforlar yarattığı Arredamento Mimarlık dergisi kapakları, üç ayrı sezon için üç ayrı konseptle geliştirdiği İstanbul Devlet Tiyatrosu afiş dizileri, Osmanlı Bankası Müzesi'ndeki sergilerin tasarımlarıyla Osmanlı Bankası Müzesi'nin yeni sergileme tasarımları izlenebilir.

Ayrıca Erkmen'in uluslararası etkinlikler için yaptığı "Frida ve Diego", "Fukuda", "Tomaszewski" ve "İran Seçimleri" afişleri ile Hrant Dink Ödülleri kimliği, "Hepimiz Hrant Dink'iz" kitabı, Ferit Edgü için hazırladığı "Elde Yapım Kitaplar" dizisi ve sekiz adede ulaşan "Akın Nalça Kitapları" da sergilenmektedir.


Yaptığı işlerle kendine yollar açan, her bir yolda izler süren Erkmen'in "labirent/kûfi yazı" bileşiminin izinde tasarladığı "Metropol" dizisinden "Berlin" ve "İstanbul" afişleriyle "Frankfurt Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye" ve "Becoming İstanbul" için logo ve afişlerinin yanı sıra Kahve Dünyası için tasarladığı çikolata serisi ile "İki Kişilik Bir Oyun"un sahne tasarımı da bu bağlamda görülebilir.

Serginin ayrı bir bölümünü ise Erkmen'in "Gazete Tasarım Günleri"nde yaptığı konuşmanın filmi oluşturuyor.Bülent Erkmen'in "Son İşler 2" sergisi, 20 Mart-5 Mayıs 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde izlenebilecek. Sergilenen çalışmaların bütününü kapsayan "Son İşler 2" adlı kitap da eş zamanlı olarak satışa sunulacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :