'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film

mimarizm.com / 02 Kasım 2012
'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film

• Design the New Business / Yeni İş: Tasarım
8 Kasım Perşembe, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası
26 Kasım Pazartesi, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası

Ta başlangıçtan beri, elbette tasarımcılar ve iş adamları devamlı olarak beraber çalışmalar yürütüyorlar. İşte, Design the New Business bu ilişkiden hareketle günümüz iş koşullarında karşılaşılan zorlu ve büyük sorunların çözülebilmesi için yeni yollar arayan tasarımcı ve iş adamlarının enteresan hikâyesini sunuyor bizlere. Tasarım ve iş dünyası artık bireysel amaçları ve hedefleri olan ayrı faaliyetler olarak görülemez. Yönetmen Eric Roscam Abbing'in filmi, tasarım hizmet sağlayıcılarını, eğitim uzmanlarını ve tasarımı temel yaklaşımlarının bir parçası olarak kabul etmiş işletmeleri uluslararası bir platformda bir araya getirerek filmin ana izleğini oluşturan tasarım ve iş dünyalarının nasıl işbirliği yaptığını anlatıyor.


• Workshops at Boisbuchet / Boisbuchet Atölyeleri
8 Kasım Perşembe, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası
26 Kasım Pazartesi, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası

Geçtiğimiz sene Boisbuchet dahilinde gerçekleştirieln farklı tasarım atölye çalışmalarının perde arkasını ve çıktılarını görsel olarak seyircilerle buluşturen bu 23 dakikalık belgeselde Brückner and Brückner, Jaime Hayon, Tomoko Azumi, Maarten Baas, Anon Pairot, Richard Mc Guire, Jon Otis, Robert Kronenburg, Ulrike Brandi, Max Lamb, Stephen Burks, Amina Agueznay, Campana, Corning Museum of Glass with Paul Haigh, Sevil Peach gibi dünyaca ünlü ve önemli tasarımcıların yaratım ve üretim süreçlerini izlerken tasarım dünyasına da fiili bir bakış atmış oluyoruz. Filmin yönetmeni Deidi von Schaewen.


John Portman: a Life of Building / John Portman: Bir Yaşam İnşa Etmek
8 Kasım Perşembe, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası
18 Kasım Pazar, saat 17.00, İstanbul Modern
26 Kasım Pazartesi, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası

Zamanında Amerika Mimarlar Enstitüsü'nden neredeyse atılacak kadar kural dışı bir mimar olan John Portman artık gelmiş geçmiş en yaratıcı ve taklit edilir tasarımcılardan biri olarak kabul ediliyor. Neredeyse 45 yılı aşkın bir süredir Portman'ın ikonik kentsel ifadeleri ve şaşırtıcı iç mekânları Amerika'da yeniden tanımlanmış şehir tasarımlarından Çin2in yeni gelişen binalarına uzanan dört kıtada, 60 kentte karşımıza çıkıyor. Ben Loeterman'ın yönetmeni olduğu film Portman'ın yaklaşımını ve çalışmalarını samimi bir portre şeklinde gözler önüne seriyor. Zaman içerisinde ilerleyen dramatik anlatım Portman'ın yapılarını sıklıkla bina duvarlarını ve iç mekânlarını okşayan hareketli güneş ışığıyla birlikte en iyi şekliyle görselleştiriyor.


• God Save My Shoes / Tanrı Ayakkabılarımı Korusun
12 Kasım Pazartesi, saat 13.00, Fransız Kültür Merkezi
15 Kasım Perşembe, saat 19.00, Fransız Kültür Merkezi

Yönetmen Julie Benasra'nın çalışması God Save My Shoes kadınlar ve ayakkabıları arasındaki içten ilişkiyi psikolojik, sosyokültürel ve erotik bir perspektiften incelemeye kalkışan ilk belgesel film. Ayakkabıların neden en bağımlılık yaratan ve baştan çıkaran aksesuarlar olduklarını anlamak için film kadınların ruhlarına ve dolaplarına bir yolculuk yapıyor. Tarihi parçalardan bugünün yüksek topuklu stilettolarına, Marilyn Monroe'dan Sex & the City'ye ayakkabıların kültürel önemini inceliyor. Filmde Fergie, Dita Von Teese ve Kelly Rowland gibi ayakkabı bağımlısı ünlüler ve Christian Louboutin, Manolo Blahnik ve Pierre Hardy gibi efsane tasarımcılar yer alıyorlar.


• Lagerfeld Confidential / Lagerfeld Sırları
12 Kasım Pazartesi, saat 19.00, Fransız Kültür Merkezi
15 Kasım Perşembe, saat 13.00, Fransız Kültür Merkezi

"Gözlüklerinin arkasında saklı adam"dan büyülenen Fransız yönetmen Rodolphe Marconi, on seneden fazla bir süredir Karl Lagerfeld hakkında bir belgesel projesini yapmayı düşünmektedir. Proje, 1999 Cannes Film Festivali'nde ödül alan genç bir yönetmenin kararlılığı ve tutkusunun sonucudur. Bu film, bugüne kadar Karl Lagerfeld hakkında kitap veya film gibi hiçbir biyografik belgenin olmamasından ötürü, referans alınacak bir portreyi oluşturma isteğine sahip. Neredeyse bir asrın, bir dönemin tanığı olan yapım yaratıcı bir beynin dehlizlerine giren seyirciye ışık tutmayı amaçlıyor. Karl Lagerfeld bugün artık Fransız ve dünya kültürünün bir parçası. Bu yaratıcı belgesel de onun yaşantısının ve geçmişinin bir aynası…

>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :