'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film

mimarizm.com / 02 Kasım 2012
'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film

• Helvetica
6 Kasım Salı, saat 15.00, Pera Müzesi
13 Kasım Salı, saat 19.00, Pera Müzesi
19 Kasım Pazartesi, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası
21 Kasım Çarşamba, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası

Gary Hustwit'in tasarım üçlemesinin ilk ayağını oluşturan Helvetica tipografi, grafik tasarım ve küresel görsel kültür hakkında bağımsız bir uzun metraj belgesel. 2007 yılında 50. Yaşını kutlayan bir yazı tipinin yaşamlarımızı nasıl etkilediğini anlatan son derece enteresan bir yapım. Film büyük şehirlerdeki kamusal alanları ve buralardaki yazı tipini inceleyerek gündelik yaşantılarımıza da bir bakış atmış oluyor. Dünyaca ünlü tasarımcılar Helvetica yazı tipini seçme nedenlerini ve tecrübelerini anlatıyorlar. Film, tasarım, reklam, psikoloji ve iletişim dünyalarının bir araya geldiği filmde her gün karşılaşıp fark etmediğimiz yazıların gücünü keşfetmeye çağırıyor seyirciyi.


• The Visual Language of Herbert Matter / Herbert Matter'in Görsel Dili
6 Kasım Salı, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası
28 Kasım Çarşamba, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası

Belgesel film çok yönlü tasarımcı Herbert Matter'ın sıra dışı yaşantısını ve önemli eserlerini bir araya getiriyor. Tarihi görüntüler, eski fotoğraflar, daha önce yayımlanmış belgelerle birlikte film neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir yaratıcı dâhinin yeniden hatırlanmasına yardımcı oluyor. İkonik İsviçre seyahat posterleri, 1939 New York Dünya Fuarında yer alan pavyonlar, Condé Nast yayınları için çektiği fotoğraflar, Knoll mobilyaları için hazırladığı şirket imaj tasarımları ve elbette MoMA ile Guggenheim Müzeleri için tasarladığı sayısız katalog… Yönetmen Reto Caduff bu eşsiz tasarımcıyı anlattığı filmde Matter'ın çağdaşı ve dostu olan Alberto Giacometti, Charles ve Ray Eames ya da Jackson Pollock gibi isimleri de ilminin anlatısının yapısına dahil ediyor.


• Utopia London / Ütopya Londra
7 Kasım Çarşamba, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası
22 Kasım Perşembe, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası

Utopia London Londra'nın son dönemdeki mimarlık tarihini inceleyen bir uzun metraj belgesel. Film İkinci Dünya Savaşı ardından Londra'yı yeniden inşa eden Modernist mimarların yöntem ve uygulamalarını irdeliyor. Sanayi Devriminden miras kalan kötü yaşam koşullarının ve savaşın yarattığı yıkımın ardından kentteki yaşantının nasıl devrim niteliğinde bir değişime uğradığını anlatıyor. Yönetmen kendi doğduğu muhitin mimarını buluyor ve tasarladığı yapıları onunla birlikte geziyor. Tom Cordell'in yönetmenliğini yaptığı Utopia London kentin yeniden inşa edildiği zamanın sosyal ve siyasi gündemini de ekrana taşırken bu dönüşmüş binaların anlamlarının geçen yıllar boyunca nasıl manipüle edildiğini de gösteriyor seyircisine.


• Corviale, il Serpentone / Yılan
7 Kasım Çarşamba, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası
27 Kasım Salı, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası

Corviale Roma, İtalya'da yer alan 1 kilometre uzunluğunda bir konut projesi. Yapı Le Corbusier'nin sosyal konut fikirlerine dayanarak 9500 kişilik bir kapasiteyle planlandı. 1972 yılında da Mario Fiorentino önderliğindeki bir grup mimar tarafından işçi sınıfından ailelerin karşılaştığı konut sorununu çözmek için tasarlandı ve 1983 yılında tamamlandı. Günümüzdeyse yüksek oranda işsizlik, suç ve uyuşturucu kullanımı gibi özellikleriyle bilinen bir varoş olarak görülüyor. Heidrun Holzfeind'in yapıtı olan film bu konutlarda oturanların bakış açısını kullanarak ütopyacı modernist mimarlığın başarısızlığını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Konutlarda oturanlarla yapılan söyleşiler filmin de meselesi olan sosyal konuları anlatan Roman Hip-Hop şarkıları eşliğinde müzik videosunu andıran sekanslar halinde seyirciyle buluşuyorlar.


• People Can't Wait / Halk Beklemez
7 Kasım Çarşamba, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası
27 Kasım Salı, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası

Bu son derece güçlü kısa film Portland sokaklarındaki sözde ihtişamın altını mayınlıyor ve film tarihinin ta en başından beri süregelen bu mitin gerçekliğini sorguluyor. Seattle kökenli Amerikalı yönetmen Travis Shields filmi People Can't Wait ile güneye doğru bir seyahate çıkıyor ve Randy Leonard'ın yirmi dört saat açık tuvaletlerinin bir profilini çıkarıyor. Victoria Taft gibi isimlerle yaptığı söyleşilerden bazıları filmin meselesini de açıkça ortaya kokuyor: Tuvalet temizleyicisi Rodney Haven kendi görevini "her şeyin düzgün bir biçimde ve her gün sterilize edilmesi" olarak açıklıyor. Film bittiğindeyse her şey yine o varoluşsal yansımaları içinde yitip gidiveriyor.

>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :