'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film

mimarizm.com / 02 Kasım 2012
'Yaratıcı Film Kuşağı'ndan 19 Güne 19 Film


• Le Sofa Bubble Club / Bubble Club Koltuğu
13 Kasım Salı, saat 13.00, Fransız Kültür Merkezi
14 Kasım Çarşamba, saat 19.00, Fransız Kültür Merkezi

Anna-Célia Kendall'ın yapıtı Philippe Starck 2000 yılında tasarladığı Bubble Club koltuğun hikayesini anlatıyor. 1920'lerim klasik bir modelinden son derece basit, modern ve yaratıcı bir fikre nasıl ulaştığını görüyoruz. Yumuşak renk ve parlaklıkta bir seri olarak üretilen koltuk, ucuz ve geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bir endüstriyel tasarım nesnesi. Bu yüzden de, su geçirmez, hafif, dayanıklı ve renkli olmak gibi avantajlara sahip... Dışarıya konduğunda bahçe stilini bile değiştirebiliyor. Arşiv görüntülerini kullanan film her burjuvanın alması gereken bir nesne haline nasıl geldiğini anlatırken kara bir mizahla da tasarımcının nesnesini nasıl demokratize ettiğini de gösteriyor.


• L'Amour Fou: Yves Saint Laurent / Kara Sevda: Yves Saint Laurent
13 Kasım Salı, saat 19.00, Fransız Kültür Merkezi
14 Kasım Çarşamba, saat 13.00, Fransız Kültür Merkezi

Yönetmen Pierre Thoretton'ın çalışması, İkonik moda tasarımcısı Yves Saint Laurent'in (1936 – 2008) ölümünden kısa bir süre sonra, sevgilisi Pierre Bergé kameralara birlikte yaşadıkları yılları anlatıyor. O zamanlar Christian Dior moda evinin yaratıcı direktörü olan 21 yaşındaki genç Yves Saint Laurent ile tanıştıkları ilk günden ölümüne, yılda iki kez sergilediği koleksiyonlar, Marakeş'teki yaşantısı, yaşadığı depresyon, uyuşturucu bağımlılığı ve emekliliğine değin ünlü tasarımcının bilinmeyen tüm yönleri karşımıza çıkıyor. Tasarımcının devasa sanat koleksiyonunun toplanması ve açık artırmayla satılması hikâyenin sonunu hazırlıyor. Arşiv fotoğrafları ve haber bültenleri yapılan söyleşilerle birlikte Bergé'nin hikâyesine ayrı bir tat katıyor.


• This is the Film about Recetas Urbanas: En La Red / Recetas Urbanas Hakkında Film: En La Red
19 Kasım Pazartesi, saat 13.00, TMMOB Mimarlar Odası
20 Kasım Salı, saat 17.00, TMMOB Mimarlar Odası

Konteyner ağı, çingenelerin Zaragoza'da bir sanayi bölgesindeki yerleşim alanlarının boşaltılmasının hemen ardından, "Recetas Urbanas" (Şehir Reçeteleri) hareketinden ortaya çıkan bir projedir. Boşaltmanın ardından Zaragoza Belediyesi, sosyal kullanım ve bölgenin hurda sahasına dönmemesi için Santiago Cirugeda'ya 15 eve karşılık gelen 45 konteyner yapması teklifinde bulundu. Mimar ve sosyal aktivist Santiago; kendini sanata, çevreye, politikaya ve yerleşim işlerine adamış olan ve İspanya'nın dört bir yanında bulunan çok sayıda sosyal eylemciyle hemen iletişime geçerek onlara, sosyal merkez veya aktivitelerini gerçekleştirmede bir alan olarak kullanmaları için konteynerleri önerdi. Yönetmenliğini Guillermo Cruz'un yaptığı film Cirugeda'nın Zaragoza, Barselona, Cordoba, Galiçya, Madrid, Tarragona, Girona, Torillo ve Sevilla kentlerindeki projesinin izlerini takip eden enteresan bir yapım olarak ilgiyi hak ediyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :