"Artık biz yurtdışına danışmanlık vermeye başladık"

02 Ağustos 2017

Yaklaşık 20 yıllık geçmişe sahip GMW MIMARLIK'ın yakın dönemdeki planlarını öğrenebilir miyiz?

Pınar İlki Emekçi: Son dönemde çok güzel bir açılımımız oldu. Geçen sene Roma Fiumicino Havalimanı'na masterplan kapsamında terminal planlaması danışmanlığı verdik. Şu anda yabancı mimarlar tarafından tasarlanan Hollanda Schiphol havalimanına terminal planlaması konusunda danışmanlık veriyoruz. Avrupa’nın önemli başkentlerinden birisine de yine aynı konuda teklif verdik. Yıllarca havalimanı projelerinde danışmanlık hizmeti aldığımız için o bilginin değerini çok iyi biliyoruz. Son 2-3 senedir biz de bu danışmanlığı verebilecek düzeye geldik. Bu çok önemli bir gelişme. Türk müteahhitler GMW MIMARLIK'ı bildikleri için yurtdışında proje yapacakları zaman bizi davet ediyorlar ve o işi yapıyoruz. Ama büyük yabancı firmaların olduğu bir ortama danışman olarak çağrılmak bizim açımızdan çok prestijli bir şey. 

Ali Bey bize hep "ilgi alanınızı dağıtmayın" der. Dolayısıyla önümüzdeki dönem de ulaşım projelerine ve uluslararası uzmanlık isteyen projelere devam edeceğiz. Yıllar boyunca çeşitli krizler oldu. 2008'de küresel ekonomik kriz yaşandı, yurtdışından bir sürü mimar Türkiye’ye geldi. Bundan haliyle bizler de etkilendik. Maalesef tek bir sektörde çalışmak firmaları kriz zamanında daha kötü etkiliyor. O zaman bir şeyleri çeşitlendirmek gerektiğini görüyorsunuz. Mesela 1-2 yıl önce dünya piyasasında uzun süre yeni ulaşım projesi olmadı. Öyle zamanlarda alternatiflerin olmasında fayda var. Ama biz ilgi alanımızı özellikle uluslararası projeler ve ulaşım projeleri olarak kısıtlamayı hedefliyoruz. 

Dicle Demircioğlu: Bu bizim kendi tercihimiz, yoksa mimar her türlü projeyi yapar. Tecrübeye gerçekten inanıyoruz. Bu süreçte ulaşım projelerinde çok fazla deneyim kazandık. Bir sonraki projede başımıza nelerin gelebileceğini tahmin ettiğimiz için bunun avantajını kullanıp, projenin çok daha kısa zamanda doğru yöne gitmesine yardımcı olabiliyoruz. 

Aslında bahsettiğiniz çeşitliliği ulaşım projeleri konusunda sağlıyorsunuz. Havalimanının yanında tren istasyonu da yapıyorsunuz.

Pınar İlki Emekçi: İlk projemiz Atatürk Havalimanı'nın içinde bir metro istasyonu vardı. Medine'deki Haramain tren istasyonu da o vasıtayla geldi. Atatürk Havalimanı metro istasyonu için danışmanlık aldığımız firma, Haramain'deki projeye de bizi davet etti. Ayrıca Afrika’da aynı hat üzerinde 10 küçük tren istasyonu projemiz oldu. Yine çok severek yaptığımız Riga Havalimanı konsept tasarımında da tren istasyonu vardı. 

Dicle Demircioğlu: Tren istasyonlarının dışında dünyada az örneği olan, deniz altından geçen Avrasya Tüneli servis binalarını projelendirdik. Ama bunların içinde en karmaşık olanı kuşkusuz havalimanlarıdır.

Avrasya Tüneli servis binalarıAvrasya Tüneli servis binaları

Haramain metro istasyonlarıHaramain metro istasyonları


Kurucu Ortaklar GMW'yu Anlatıyor
Tasarım Ekibi GMW için Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :