"Avrupa Mimarlar Birliği etkili bir iş ağı"

02 Ağustos 2017

"Farklı ülkelerin değer yargılarını görmek ilginç oluyor" 

Son olarak, üyesi olduğunuz European Architecture Alliance (Avrupa Mimarlar Birliği) ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Dicle Demircioğlu: Avrupa Mimarlar Birliği aslında bir işbirliği ağı. GMW Architects de bu birliğin kurucu üyesi. Şu anda o ofis aktif olmadığı için GMW MIMARLIK olarak ilişkimizi sürdürüyoruz. Hem iş anlamında iyi bir network hem de dünyanın farklı yerlerindeki mimarlarla güzel dostluklarımızın oluşmasına vesile oldu. Üyelerin kimisi ağırlıklı olarak dekorasyon ve fit-out projesi yapıyor. Biz havalimanı yapıyoruz. Toplantılarda belli bir ajanda çerçevesinde her türlü konuyu konuşuyoruz. O seneki projelerimiz, işverenlerimiz, olası işbirlikleri, trendler vs.

Pınar İlki Emekçi: Farklı ülkelerin değer yargılarını görmek ilginç oluyor. Mesela bir toplantıda Finlandiya'da yaşlıların konut ihtiyaçlarını konuştuk. Şu anda oradaki en büyük trend yaşlılar için konut üretmek. Ya da mesela yüksek ahşap yapılardan bahsediyorlar. Bunlar bizim için değişik konular. Bu sayede farklı mesleki bakış açılarını görme imkanımız oluyor. Diğer üyelerle yılda iki kez bir araya geliyoruz. Buluşmalardan birisi ilkbaharda Cannes’da oluyor. Diğeri de sonbaharda üye firmaların ülkelerinden birinde yapılıyor. Yakın zamanda bunu Türkiye'de tekrarlamayı planlıyoruz. Bu buluşmalarda gidilen kente ya da ev sahibi büronun projelerine özel geziler yapılıyor. Tabi bu grubun asıl amacı bilgi ve proje paylaşımı. Yurtdışında bir projemiz olduğu zaman ilgili ofisi arayıp onlarla işbirliği yapıyoruz. Yabancı firmaların Türkiye’deki genel müdürlük binalarının bir kısmı bu vasıtayla bize gelmiştir. Her firma bir şekilde birbiriyle işbirliği yapıyor. 

Pınar İlki Emekçi: Bu arada birlikteki en genç üyeler biziz. 

Dicle Demircioğlu: Tek kadın üyeler de biziz. Bu da çok ilginç. Sanırım Avrupa'ya göre Türkiye'de daha çok kadın mimar var.
 


Kurucu Ortaklar GMW'yu Anlatıyor
Tasarım Ekibi GMW için Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :