"Türkiye'de birçok şeyin öncüsü olduk"

02 Ağustos 2017

GMW MIMARLIK 2000 yılında kuruluyor ancak öncesinde, 1949'da kurulan GMW Architects var. Bu markalar arasındaki etkileşimden bahsedebilir misiniz? 

Dicle Demircioğlu: Belirttiğiniz gibi GMW Architects 70 yıllık bir geçmişe sahip. Türkiye’ye gelmelerinin asıl nedeni ise 1997 yılında başlayan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali projesi. Kurucumuz Ali Evrenay Özveren, o dönem GMW Architects'in üç kıdemli ortağından biriydi. Bu proje onun liderliğinde yarışma kazanılarak elde edilmiş bir proje. Ali Bey’in İngiliz ve Türk mimarlarla oluşturduğu bir ekip havalimanı şantiyesinde kurulan bir büroda çalışmaya başladı. Terminal tamamlandıktan sonra Türkiye'de bir ofis açmaya karar verilince Ali Bey’in önderliğinde bugünkü ofisimiz kuruldu. 

Pınar İlki Emekçi: GMW Architects’in yıllara dayanan birikimi ve sistemi sayesinde Türkiye'de pek olmayan kurumsal bir yapı ile başlama şansımız oldu. Uluslararası proje deneyimini alarak birçok şeyin de öncüsü olduk.

GMW markasının şu anda İstanbul'daki şube ile yola devam ettiğini söyleyebilir miyiz? 

Dicle Demircioğlu: Aslında GMW MIMARLIK hiçbir zaman GMW Architects'in şubesi olmadı. Biz tamamen bağımsız bir Türk şirketiyiz. İngiltere ofisiyle zaman zaman birbirimize alt danışman veya ortak olarak projeler yaptık. Doğal olarak tamamen ayrı projelerimiz de oldu. GMW Architects’in başka bir firmaya satılması nedeniyle şu anda bu işbirliği devam etmiyor. 

Peki, birlikte çalıştığınız dönemde iş bölümünü uzmanlık alanlarına göre mi belirliyordunuz? 

Pınar İlki Emekçi: Başlangıçta işbirliği uzmanlıkla alakalıydı. Bir süre sonra İstanbul ofisi havalimanı tasarımı konusunda uzmanlaşarak yurtdışında da bilinir oldu. Şu anda GMW MIMARLIK olarak uluslararası havalimanı projelerine danışmanlık veriyoruz. 

GMW MIMARLIK

GMW MIMARLIK


Kurucu Ortaklar GMW'yu Anlatıyor
Tasarım Ekibi GMW için Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :