Zeytinburnu Belediyesi Kent Çalışmaları Ödülleri Açıklandı

mimarizm.com / 23 Aralık 2021
Zeytinburnu Belediyesi tarafından, mimarlık, şehir bölge planlama, coğrafya, sosyoloji gibi farklı bilim dallarında yayımlanmış bilimsel çalışmaların desteklenmesi amacıyla düzenlenen "Kent Çalışmaları Ödülleri" sahiplerini buldu.

Zeytinburnu Belediyesi’nin yerel yönetimler ile akademiyi bir araya getirerek kente yönelik sorunların çözümü konusundaki çalışmaları teşvik etme amacıyla hayata geçirdiği ‘Kent Çalışmaları Ödül Töreni’, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Törende makale, doktora tezi, kitap ve jüri özel ödülü olmak üzere 4 ayrı kategoride ödül almaya hak kazananların isimleri açıklandı.

Bu kapsamda "Jüri Özel Ödülü" Prof. Dr. Süha Göney'e takdim edildi. "Makale Kategorisi"nde Mersin Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Muzaffer Can İban ödüle layık görülürken, "Doktora Tezi Kategorisi"nde Şehir ve Bölge Plancısı Dr. Zeynep Deniz Yaman Galantini, "Kitap Kategorisi"nde Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden Dr. Leyla Bektaş Ata ödüle değer bulundu.

Çalışmayla, kentleşme sürecinin ve yaşamının dinamiklerini açıklayan ve bu dinamiklerin oluşturduğu değişimlere ve sorunlara yeni bakış açıları ve çözümler geliştiren çalışmaları teşvik etmek, iş birliklerini geliştirmek ve bunların görünürlüğünü arttırmak amaçlanıyor.

Ödüller, mimarlık, şehir bölge planlama, coğrafya, sosyoloji, sağlık, ekonomi gibi farklı bilim dallarında yayımlanmış bilimsel çalışmaların desteklenmesini sağlıyor.

Düzenlenen ödül töreninde makale kategorisinin kazananına 10 bin TL, doktora tezi kategorisinin kazananına 15 bin TL, kitap kategorisinin kazananına 20 bin TL ve jüri özel ödülü kategorisinin kazananına 25 bin TL takdim edildi.

"Birbirinden değerli 200'e yakın eser başvurdu"

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy çalışmanın üniversitelerle belediyeler arasında bir iş birliği ve teşvik sağlamak üzere tasarlandığını dile getirerek, şu bilgileri paylaştı: "Yarışmada 4 kategoride ödül verilecek. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü iş birliğiyle hazırlandı. Yaklaşık bir yıl önce dijital olarak duyuruldu. Bütün süreçleri dijital olarak tamamlandı. 190 eser yarışmaya başvurdu. Çok kıymetli üniversite hocalarımız jüride görev aldılar. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanımızın teşrifleriyle ödüllerini vereceğiz. Başlangıç için kesinlikle çok iyi bir netice elde ettiğimizi düşünüyorum. Birbirinden değerli 200'e yakın eser başvurdu. İnşallah biz bundan sonra da bunu sürdürmeye kararlıyız. Maksadımız akademisyenleri, akademik camiayı kent çalışmalarına yoğunlaşmalarını sağlamak ve aynı zamanda kent çalışmalarını görünür kılmak. Makale, doktora, kitap ve jüri özel ödülleri sahiplerini bulacak. Emeği geçen bütün hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz."

Türkiye'nin 53 ilinden başvuru geldiğini aktaran Arısoy, "Yaklaşık 50 farklı üniversiteden mezun hocamız, akademisyenler buraya müracaat ettiler. İlki olmasına rağmen çok iyi bir netice elde ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonraki kent çalışmaları için de teşvik edici olmasını diliyorum. Biz her yıl Kent Çalışmaları Ödüllerini vermeye devam edeceğiz." dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :