RIBA Stirling Ödülü 2015 Finalistleri Açıklandı

mimarizm.com / 20 Temmuz 2015


Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA) tarafından, İngiltere ve çevresindeki en iyi mimarlık ürünlerini onurlandırmak amacıyla verilen Stirling Ödülü, yirminci yılını kutluyor.


Londra'dan dört, İskoçya ve Manchester'dan birer projenin finale kaldığı 2015 ödül programının kazananı, 15 Ekim Perşembe günü Londra, Portland Place'de düzenlenecek törende açıklanacak. Bu özel yılı kutlamak üzere, şu ana dek ödüle değer görülen 19 galibin de törende hazır bulunacağı bildiriliyor.  

Seçici kurulun dikkate aldığı kriterler arasında; tasarım vizyonu, yenilik ve özgünlük, kullanıcıları / ziyaretçileri etkileme ve onlara keyifli mekanlar sunma kapasitesi, erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik, müşteri memnuniyetine ve amaca uygun olma gibi başlıklar yer alıyor.

1996 yılında, öncülü "The Building of the Year Award" (Yılın Binası Ödülü)'nü takiben verilmeye başlanan RIBA Stirling Ödülü; RIBA yönetmeliğine tabi mimarlık ofisleri ile, Birleşik Krallık'ta proje üreten uluslararası pratiklerin, geçmiş yıl içerisinde mimarlığın gelişimine sundukları katkıyı onurlandırıyor.


RIBA Stirling Ödülü 2015 finalistleri şöyle sıralanıyor:

Burntwood School

Mimarlık ofisi: Allford Hall Monaghan Morris (AHHM)
Yapım yılı: 2014
Program: Eğitim / Araştırma
Yer: Londra
Fotoğraflar: Timothy Soar, Rob ParrishJürinin yorumu: Gerçek anlamda katılımcı bir bakış açısına sahip bu proje, olgun mimarlar tarafından, iyi bir okulun nasıl olabileceğine dair derin bir anlayış ve deneyim ile ele alınmış. Projeye dahil olan peyzaj mimarları, ufak dokunuşların mevcut peyzajı nasıl dönüştürülebileceğini ortaya koyarken, AHHM'nin uzun süredir birlikte çalıştığı grafik sanatçısı, 'Building Schools for the Future - BSF' (Gelecek için Okullar İnşa etme) projesine son bir eğlence öğesi katmış.

*

Darbishire Place, Peabody Housing

Mimarlık ofisi: Niall McLaughlin Architects
Yapım yılı: 2014
Program: Konut
Yer: Londra
Fotoğraflar: Nick KaneJürinin yorumu: Peabody, Londralılara sosyal konut sunma, bunu yaparken de en iyi mimarlardan yardım alma geleneğine sahip bir yerleşim alanı. Doksanlar ve sorunlu dokuz yıllar (2000-2009) döneminde Dickon Robinson önderliğinde yürütülen projeler sayesinde Peabody, yapı kalitesini bir üst seviyeye taşırken, eskiyen konut stoğuna da mükemmel gelişim projeleri eklemiş (Nitekim bu çalışmalar Peabody'e RIBA Yılın İşvereni Ödülü'nü de kazandırmış). Tüm bu projelerin en başarışı örneği ise, Niall McLaughlin'in Londra'da gerçekleştirdiği çalışma.     

*

Maggie's Lanarkshire

Mimarlık ofisi: Reiach and Hall Architects
Yapım yılı: 2014
Yer: Airdrie, İskoçya
Program: Sağlık / Bakım
Fotoğraflar: David Grandorge, Tricia Malley Ross GillespieJürinin yorumu: Kanser hastalarına ev sahipliği yapan Maggie's Centre bakım evlerinin yeni şubesi, limon ağaçlarıyla çevrili Airdrie House arazisinde yer alıyor. 1960'larda hastane yapımı için yıkılan binanın yerine, 1970'lerde Monklands District Hospital binası inşa edilmiş. Ancak ne yeni hastane yapısı ne de bitişiğindeki ev pek iç açıcı bir görünüme sahipmiş. Reiach and Hall Architects'in mimari düzenlemesi ile Airdrie yeni bir çehreye kavuşmuş.

*

NEO Bankside

Mimarlık ofisi: Rogers Stirk Harbour + Partners
Yapım yılı: 2013
Program: Konut 
Yer: Londra
Fotoğraflar: Edmund Sumner, Philip Durrant, Nick Guttridge & Tony ChapmanJürinin yorumu: NEO Bankside baştan çıkarıcı bir mimariye sahip. Proje geliştiricileri, tek katlı düşkünler evi dizisi ile Tate Modern'ın anıtsal binaları arasında yer alan bu araziye, nefis bir kuleler grubu ile Londra'nın en iyi yeni peyzaj çalışmalarından birini sıkıştırmayı başarmış.  

*

University of Greenwich, Stockwell Street Building

Mimarlık ofisi: heneghan peng architects
Yapım yılı: 2014
Program: Eğitim / Araştırma
Yer: Londra
Fotoğraflar: Hufton + CrowJürinin yorumu: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Greenwich Deniz Kesimi'nde (Maritime Greenwich), Hawksmoor's St Alfege kilisesinin tam karşısında yer alan bu ağırbaşlı ama oyuncu yapı; Mimarlık, Peyzaj ve Sanat alanlarında bölgenin ana kütüphanesi olma görevini üstleniyor. Bu aynı zamanda Greenwich için şaşırtıcı bir mimarlık örneği. Böyle bir bağlamda inşa edilen her yeni yapı, 'gerçek mimarlık' üretmek adına yukarıdan bakmaya çok meyillidir. Öyle ki başka türlüsünü yapmak önemli bir başarıdır.

*

The Whitworth, University of Manchester

Mimarlık ofisi: MUMA
Yapım yılı: 2015
Yer: Manchester
Program: Müze / Galeri
Fotoğraflar: Alan Williams19. yüzyıldan kalma Whitworth Gallery'nin ek yapısı konumundaki üniversite binası, mevcut yapı üzerinden kusursuz bir şekilde yükseliyor. Bir yandan bütünün tamamlayıcı bir parçası olurken, bireysel özelliklerini görünür kılmayı da başarıyor.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :