OMA'nın Fransa'daki Kültür Yapısı Siftahı; Caen Kütüphanesi

Amber EROYAN / 12 Kasım 2010

Dünyaca ünlü mimarlık pratiği OMA'nın Rotterdam ofisi sorumlu ortağı Clément Blanchet, Architectural Record muhabiri Laura Raskin'e verdiği demeçte, Fransa'ya yıllardır göndermekte oldukları "aşk mektupları"nın sonuç verdiğini ve ülkenin kuzeybatısında, Caen kentinde yapılması planlanan bölgesel kütüphane yarışmasını kazandıklarını bildirdi. Blanchet, 1975'te kurulan OMA'nın yaklaşık 20 senedir Fransa'ya da yayılmak istediğini ve bir gün Paris'te de şube açmayı ümit ettiklerini söyledi.

OMA'nın Fransa'daki ilk kültür yapısı olacak 'Bibliothèque Multimédia à Vocation Régionale'i (BMVR) "çok önemli bir adım" olarak değerlendiren Blanchet'nin, Fransızca konuşulan ülkelerde yapılmakta olan tüm OMA projelerinin sorumlusu olduğunu not düşmekte fayda var.Caen'deki yeni kütüphane binası, Bassin Saint-Pierre'deki eski kütüphane ile İngiliz Kanalı'na açılan marinanın yerine yapılacak. Sınırlı alanda karmaşık bir programın gerçekleştirilmesi beklenen yarışmanın galibi OMA, kesişen iki akstan oluşan "X" formunda ve 12,700 metrekareye yayılan dört katlı bir kütüphane yapısı tasarladı.

Sosyal bilimler, bilim ve teknoloji, edebiyat, sanat olmak üzere dört farklı disipline göre düzenlenen katların her biri yönlenme olarak Caen'in dört nirengi noktasına (Kuzeyde Abbaye-aux-Dames manastırı; güneyde merkez tren garı; doğuda Abbaye-aux-Hommes manastırı; batıda yeni yerleşim bölgesi) işaret ediyor.

Aksların kesişim noktasında ise iki adet okuma odası bulunuyor. Blanchet X formunun seçilmesine ilişkin ise şu açıklamada bulunuyor: "İki aksın kesişimiyle, paylaşılan kamusal alandan daha mahrem alanlara doğru dereceli bir geçiş sağlanabildi". Bina aynı zamanda sahil şeridi, park ve yaya yolu arasında bir bağlantı niteliği de taşıyor.Blanchet'nin verdiği bilgilere göre yeni kütüphane binası, Fransa'da sürdürülebilir yapılar için oluşturulan "Haute Qualité Environnementale" (yüksek çevre kalitesi) standardını karşılayacak şekilde inşa edilecek. Binanın içereceği çevreci özellikler arasında denizsuyu ısı pompası, doğal aydınlatma ve havalandırma ile bina kabuğu ısı performansı sıralanıyor.

BMVR projesi için öngörülen tamamlanma süresi ise Mayıs 2015 olarak belirtiliyor.

OMA, 1980-1990 yılları arasında Fransa'ya üç kütüphane tasarımı daha sunmuştu. Bunlar teklif aşamasında kalsa da, ofisin 2004 yılında tamamlanan Seattle Merkez Kütüphanesi projesi, sosyal etkileşime bulunduğu katkı ile büyük takdir toplamıştı. OMA'nın inşaatı devam eden bir diğer kütüphane yapısı ise Katar'daki Education City Merkez Kütüphanesi.

Bu haber, archrecord.construction.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :